PTE Sınavı

Pearson Sınavı Hazırlık

PTE Sınavı uluslararası düzeyde uygulanan akademik bir İngilizce sınavıdır. Açılımı Pearson Test of English Academic olan bu sınav bilgisayar tabanlı olarak uygulanmaktadır. TOEFL, YDS ve IELTS sınavlarına nazaran hedeflediğiniz skoru daha kısa sürede elde edebilmeniz adına uygulanan PTE Sınavı için Pearson Sınavı da denilmektedir.  Bu sınavın YÖK tarafından eşdeğerliliği bulunmakta ve diğer sınavlara alternatif olarak tercih edilmektedir.

Hedeflediğiniz puana yönelik Pearson Sınav Hazırlığı

5/5

Öğrencilerin %99’undan fazlası bu PTE hazırlık kursu içeriğini ve sonuçlarını Süper olarak değerlendiriyor

Englishbox ile PTE Sınavı Hazırlık

Pearson sınavı yeni uygulanmaya başladığı için bu konuda merak edilen çok önemli detaylar içerisinde barındırmaktadır.  İyi düzeyde bir İngilizce seviyenizin olması PTE – Academic  sınavında hedeflediğiniz başarıyı ulaşabileceğiniz anlamını taşımamaktadır.  Çünkü Pearson sınavı diğer alternatif İngilizce sınavlarına nazaran farklı yöntemlerde uygulanmaktadır.  Bu sınavdan başarı elde edebilmek için sınav aşamalarını ve soru yöntemlerini uygun bir çalışma planlaması içerisinde ilerlemelisiniz.  Bunun için Pearson sınavı hazırlık eğitiminde English Box‘ın performansa dayalı eğitim programı büyük önem taşımaktadır.

 

English Box Eğitim Kurumu bünyesinde verilen PTE hazırlık kursları kişiye özel olarak planlanan süreçlerdir.  Deneyimli ve uzman eğitmenler tarafından verilen kaliteli bir eğitim sayesinde hızlı ve verimli bir hazırlık sürecinden geçebilirsiniz. 

Öğrencilerimeze Özel %10 Sınav İndirimi

PTE AcademiC sınavı hazırlık kursuna English Box ile hazırlanan öğrencilerimize sınav ücretinde %10 indirim FIRSATI

ENGLISH Box öğrencilerine 39 dolarlık ücretsiz soru bankası ve PTE uzman ekibi tarafından hazırlanmış 12 derslik Video Hediye

PTE Academic
Özel Ders

Hafta içi ya da hafta sonu seçenekli

 • Size Özel Eğitim Saatleri

 • Birebir Sınav Puan Odaklı Eğitim

 • Ücretsiz My.English Box

Pearson sınavı nedir?

Pearson Sınavı uluslararası kabulü olan akademik bir İngilizce sınavdır.  Bu sınav anadili İngilizce olmayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Öğrenciler eğitim kariyerinde akademik yeterliliğini kanıtlamak için Pearson sınavına girmektedir. Yeni uygulanmaya başlayan bu sınav sayesinde öğrenciler kabul görmek istedikleri bir üniversite veya kurum için mevcut akademik düzeylerinin tespitini YÖK tarafından sağlamaktadır. Pearson sınavında elde edilen puanlar 2 yıl süreyle geçerliliğini korumaktadır.

smart work and alternative office worstation with 4VNJW3N

Pearson sınavı içeriği

Pearson Sınavı bilgisayar tabanlı olarak yapılmaktadır. Yapılan bu sınavlarda öğrencilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 3 farklı aşamada dil becerileri ölçülmektedir. Akademik düzeyde İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanabilmesi için önemli bir yere sahip olan Pearson sınavı aynı zamanda Graduate Management Admission Council tarafından da desteklenmektedir.

Pearson Sınav içeriği 3 farklı aşamadan oluşmaktadır.

Sınav Bölümleri

Bu bölümde öğrencilerin İngilizceyi nasıl konuştukları İngilizce yazma yetenekleri ölçülmektedir.

 •  Konuşma bölümünde öğrencilerin sorulan sorulara mikrofon ile belirli bir süre içerisinde yanıt vermesi gerekir. Öğrenciye bir soru sorduktan sonra uyarı sinyali beklenir ve sinyal geldikten sonra öğrencinin bu soruya yanıt vermesi beklenir.
 • Yazma bölümünde ise öğrencinin İngilizce imla kurallarına ne denli hakim olduğu ölçülmektedir. Bu aşamada her bir sorunun belli bir cevap süresi bulunmaktadır. Cevap süresi dolduğunda diğer soruya geçilmesi gerekmektedir.

Pearson sınavının ilk aşaması olan konuşma ve yazma bölümünde İngilizce dil becerileri değerlendirmektedir. Bu değerlendirme yapılırken aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır;

 • Resim betimleme
 • Tekrar anlatma
 • Yazılı bir metni özetleme
 • Kısa soruları belirlenen süre içerisinde cevap verme
 • Makale yazma
 • Kişisel tanıtım
 • Cümle tekrarı
 • Sesli okuma

Bu bölümde öğrencilere bir metin verilmekte ve bu metni okuduktan sonra sorulan sorulara en doğru şekilde yanıt verilmesi istenmektedir. Bu aşamada uygulanan yöntemlerden bazıları şöyledir;

 • Metni okuduktan sonra verilen seçeneklerden doğru olanı belirlemeniz,
 • Metni okuduktan sonra doğru olan birden fazla seçeneğe belirlemeniz,
 • Metni okuduktan sonra ekranda görülen metin kutucuklarından anlamlı bir bütün oluşturmak için sıralama yapmanız,
 •  Metni okuduktan sonra metinde bulunan boşluklara en uygun sözcük veya sözcük gruplarını yerleştirmeniz,
 •  Metni okuduktan sonra ekranda bulunan metindeki boşlukları tamamlamak için verilen listeden en uygun cevabı seçmeniz şeklindedir.

Dinleme bölümü

Bu bölümde öğrenciler için bir video veya bir ses dosyası bir defaya mahsus oynatılmak da ve ardından bu video ve ses dosyalarına dair sorular sorulmaktadır. Dinleme bölümü soruları aksanlı sorulardan oluşmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin gündelik aşamada kullanılan farklı aksanlar hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Dinleme bölümünde öğrencilere dinletilen video veya ses dosyası üzerinden;

 • Sözlü metni özetleme,
 • Boşluk doldurma
 • Doğru özeti seçme
 • Eksik kelimeyi seçme
 • Yanlış kelimeleri bulma
 • Çoktan seçmeli-  çoklu yanıt,
 • Çoktan seçmeli- tekli yanıt

gibi farklı alanlarda sorular sorulmaktadır.

Seviyenize Uygun İngilizce Öğrenimi

EnglishBox Yabancı Dil Kursu, devamlılığın dil öğrenimindeki en önemli unsurların başında geldiğini bilerek öğrencilerinin her bir kurda derslere minimum %90 devam etmesini önerir. 

Devam şartını sağlayan, sınıf için etkinliklere, ders dışı aktivitelere maksimum oranda katılan, verilen tüm alıştırma ve ev ödevlerini eksiksiz olarak yerine getiren öğrencilerin başarılı olacağını garanti eden EnglishBox ; bu öğrencilerin kur sonunda bir üst seviyeye geçecek barajı aşamaması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz kur tekrarı hakkı vermektedir. 

EnglishBox Yabancı Dil Kursu, öğrencilerinin eğitim hedefleri doğrultusunda başarıyla tamamladıkları son seviyede sertifikalandırma sürecini de ücretsiz olarak yürütür.

Pearson sınavına kimler girebilir?

Pearson sınavı uluslararası geçerliliği bulunan akademik bir sınavdır. Bu sınava katılabilmek için en az 16 yaşını doldurmuş olmak gerekir.  18 yaş altı katılımcılar sahip oldukları Veli izin belgesi ile Pearson sınavına başvuruda bulunabilir.

Pearson sınavı anadili İngilizce olmayan öğrencilere yönelik bir sınavdır.  Yurtiçinde veya yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapan öğrenciler, kamu kurumlarında memur olarak görev alan kişiler, vize ve göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen öğrenci ve kişiler için uygun ve gerekli bir sınavdır.

Pearson sınavı sıklıkla tekrarlanan bir sınavdır. Her bir aday için istediği kadar sınava giriş hakkı tanınmaktadır. Diğer sınavlarda olduğu gibi alınan en yüksek puan 2 yıl kadar geçerliliğini korumaktadır. Yeni bir Pearson sınavına girmek istediğinizde en son girdiğiniz sınavın sonucunun açıklanıyor olması gerekmektedir.

Pearson Sınavı nasıl puanlanır?

Pearson Sınavında 3 farklı temel beceri alanı bulunmaktadır. Toplamında 2.5-3 saat arasında tamamlanan bu sınav tek oturum şeklinde bilgisayar ile yapılmaktadır. Yapay zeka ile yapılan bu sınav aynı zamanda yapay zeka ile değerlendirilmektedir.

Pearson sınavında 10 ila 90 puan arasında bir puanlama söz konusudur. Sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından değerlendirilen sınav sonuçları minimum 2, maksimum 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. 

Pearson sınavı puanlamasında 2 farklı değerlendirme yapılmaktadır.  Her üç aşama için iletişim Becerileri ve Alt Beceriler olmak üzere iki farklı değerlendirme süreci söz konusudur. 

 • İletişim Becerileri değerlendirmesi dinleme, okuma, konuşma ve yazma bölümlerinden aldığınız net puanları içerir. Bu bölümlerde her bir soru için verdiğiniz doğru cevap karşılığında almış olduğunuz puanlar 10-90’lık sistemde çevrilir. Ve bu bölümde doğru yanıtlarınıza göre toplam aldığınız puan net olarak belirlenir. 
 • Alt Beceriler bölümünde ise Net olarak aldığınız iletişim becerileri puanlarının yanı sıra gramer, telaffuz, imla, kelime bilgisi, konuşmada akıcılık ve yazılı söylem gibi alt becerileriniz değerlendirmeye alınır. Bu bölümde yine puanlamanız 10-90 arasında olacaktır.

Pearson Sınavı puanlama aşamasında derecelendirmeli puanlama sistemi uygulanmaktadır.  Bu sistem sayesinde birçok soruda yarım puan alabilme imkanınız bulunmaktadır. Bu nedenle tüm sorulara mutlaka cevap vermeniz önerilmektedir. 

Pearson sınavına nasıl hazırlanılır?

Pearson Sınavı diğer alternatif sınavlardan farklı bir formata sahiptir. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşan bu sınava hazırlana bilmek için özel kaynaklar bulunmaktadır. Bugüne kadar düzenlenmiş olan Pearson Sınavları bundan sonra düzenlenecek olan sınavlar için önemli ipuçları barındırmaktadır. Dolayısıyla Pearson sınavına hazırlanırken karşınıza çıkacak olan üç aşama hakkında süreçleri nasıl ilerlediği konusunda detaylı olarak bilgi sahibi olmanız büyük önem taşımaktadır.


Pearson sınavında farklı İngilizce aksanlar kullanılmaktadır. Bu nedenle gündelik yaşamda kullanılan farklı aksanlar üzerine pratik yapıyor olmanız bu alanlarda başarı elde etmenizi sağlayacaktır. Gramer ve kelime bilgisi ile birlikte konuşma bölümüne dair farklı aksanlar üzerine pratik yapmanız hazırlık sürecinin önemli aşamalarından birisidir. Pearson sınavında her bir aşama farklı Uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır. Sınava hazırlanırken hangi aşamalarda ne tür sorularında uygulamaların işlendiği konusunda bilgi sahibi olmanız ve bu yönde bir çalışma programı oluşturmanız gerekmektedir.,


Pearson sınavı akademik bir kariyer için önemli bir gerekliliktir. Her ne kadar belirli düzeyde İngilizce Bilginiz olsa da bu sınava girmeden önce profesyonel bir eğitim kurumunda Sadece bu sınava yönelik bir eğitim alıyor olmanız büyük önem taşımaktadır.
English Box Eğitim kurumunda PTE sınavına yönelik hazırlık eğitimi verilmektedir. 

Özel ders olarak verilen bu eğitimlerde eğitim planlaması kişinin seviyesine göre yapılmaktadır. Her bir kurs adayı için öncelikli olarak bir seviye tespit sınavı düzenlenmekte ve seviye tespit sınavının sonucuna göre ne kadar ders saati eğitim alması gerektiği eğitim danışmanları tarafından planlanmaktadır. Ve bu planlamalar doğrultusunda alanında deneyimli ve uzman başarılı öğretmenler ile birebir özel ders uygulaması sağlanmaktadır.

İngilizce Kursu Ömür Boyu Aktiviteler

En iyi İngilizce kursu seçimleri nasıl olmalı

Bu yazımızda ise en iyi İngilizce kursu hizmetlerinde olması gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Sizlerde Bakırköy İngilizce Kursu arayışı içerisindeyseniz yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bakırköy en iyi İngilizce kursu

Doğru metotları kullanarak düzenli ve disiplinli bir çalışma yöntemi sayesinde İngilizce kolaylıkla öğrenilebilir. Bunun yanı sıra English Box ile Bakırköy en iyi İngilizce kursu sizlerin bu süreçte yanınızda olmaktadır.

En İyi İngilizce Kursu Nasıl Seçilir

İngilizce kursu hedeflediğiniz İngilizce düzeyine ulaşabilmeniz için sürecin en etken noktalarından birisidir. İngilizce öğrenmek için en iyi yöntem İngilizce kursuna gitmektir. Ancak İngilizce kursu ile en iyi İngilizce kursu...