YDT Nedir?

YDT Nedir

YDT sınavı kaç sorudan oluşur, YDT sınav süresi ne kadardır, kimler YDT sınavına girer, YDT sınav sonucuna göre hangi bölümler seçilir; sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

YDT nedir?

Türkiye’de Türk öğrencilerin üniversitede dil eğitimi almak için girdikleri ikinci basamak üniversite sınavının kısa adı olan YDT’nin açılımı “Yabancı Dil Testi”dir. Üniversitede dil-edebiyat, dil öğretmenliği, mütercim tercümanlık, çeviribilim, karşılaştırmalı edebiyat bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler dil sınavına girmek zorundadırlar. Sınav Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmaktadır ancak en yoğun talep İngilizce üzerindedir. English Box Bakırköy yerleşkesi, talebe cevap vermek için deneyimli eğitmenleri ve yüzlerce kaynağa açık erişim sunan my.English Box platformuyla YDT sınavına İngilizce üzerinden hazırlanmak isteyen üniversite adaylarına birebir eğitim vererek onların hayallerine kavuşmasında rehber olmaktadır. 

YDT sınavı kaç sorudan oluşur, sınav süresi ne kadardır?

YDT sınavı 80 sorudan oluşmakta ve her dört yanlış bir doğruyu eksiltecek şekilde puanlaması yapılmaktadır. Sınav toplam 120 dakika sürmektedir. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri, öğrencinin YDT sınavının geçerli sayılması için birinci oturumda da başarılı olması şartıdır. Her ne kadar dil sınavı ile yerleşecek olsa da öğrencinin Türkçe ve Matematik sınavlarında gösterdiği başarı ve okul not ortalaması prestijli üniversitelere girmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

YDT sınavı eğitimi almak için dil bilgisi ne seviyede olmalıdır?

YDT sınavına hazırlık kursları için öğrencinin Intermediate seviyesinde olması beklenir. Kurs süresi uzatılmak şartıyla Pre-Intermediate seviyesindeki öğrenciler ile de çalışılabilir. Ne var ki öğrencinin hedefli ve odaklı olması şarttır. Bir yandan eksik grammer konuları tamamlanırken bir yandan da kelime bilgisi geliştirilmelidir. English Box Bakırköy’de YDT adayları yalnızca birebir ders almazlar, ayrıca yerleşke içindeki aktivite derslerine de katılarak İngilizce bilgilerini en üst seviyeye taşıma fırsatı yakalarlar.

YDT sınavında çıkan soru tipleri nelerdir?

YDT sınavı kelime bilgisi, dil bilgisi ve okuduğunu anlama bölümlerinden oluşur. Sınavda konuşma, dinleme ve yazma soru tipleri bulunmamaktadır. Sınavdaki ilk beş soru kelime bilgisini ölçmeye dayanır. Bunlardan biri phrasal verb bilgisi ölçer. Ardından dil bilgisi soruları gelir. Bu soruların içinde zamanlar, edat ve bağlaçlar bulunur. Sonra da close test, cümle tamamlama, paragraf tamamlama, İngilizce- Türkçe, Türkçe-İngilizce olmak üzere çeviri soruları, yakın anlamlı cümle bulma, durum soruları ve diyalog tamamlama, paragraf tamamlama ve okuduğunu anlama soruları ile anlam bütünlüğünü bozan cümle soruları yer alır. Toplam 80 sorudan oluşur.

English Box Bakırköy yerleşkesinde YDT eğitimi nasıl gerçekleşiyor?

English Box uluslar arası sınavlardaki başarısını ulusal çaplı sınavlarda da göstermektedir. Çağa ayak uyduran yapısı, diğer kurumların aksine sınırsız kaynak sunması ve güçlü rehberlik hizmetleriyle; eğitim öncesinde bulundukları noktadan eğitimin son gününe kadar adayların memnuniyetini sağlamayı ve üniversite adaylarını hedefledikleri başarıyı yakalamalarında desteklemeyi amaç edinmiştir. Bireyselleştirilmiş eğitim programları ile öğrencinin eksiklerini gidermeye ve ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermeye özen gösteren English Box, sistemli yapısı ve öğrenci takibini en üst sıraya koyan metodolojisiyle başarıyı garantiler.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim