Almanya’ da Üniversite Okumak İçin Şartlar Nelerdir?

Almanya' da Üniversite Okumak İçin Şartlar Nelerdir?

Almanya, kaliteli eğitim sistemi ile birçok insan tarafından üniversite eğitimi için tercih edilen ülkelerden biridir. Dünyada popüler üniversiteler Almanya’ da yer almaktadır. Yaşam standartları da oldukça yüksektir. 82 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Para birimi Euro. Peki, Almanya’da üniversite okumak için şartlar nelerdir?

Almanya Üniversite Eğitimi

Dünyanın en popüler üniversitelerinin yer aldığı Almanya’ da üniversite eğitimi ideal şartlar altında gerçekleşmektedir. Almanya’nın yaşam standardının da yük olması eğitim için tercih edilme sebeplerinden biridir. Kaliteli eğitim sistemi ile donanımlı bir kişi haline gelmek ve aynı zamanda kariyer alanında da iyi yerlere gelebilme gibi avantajlara sahiptir.

Almanya’ da Üniversite Okumak İçin Gereken Şartlar ve Dil Seviyesi

Almanya’ da üniversite eğitimi almayı düşünen kişiler belirli şartlara da uyması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Türkiye’ de ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavına girerek, bir fakülteyi kazanmak gereklidir. Almanya’ da okunmayı düşündüğünüz bir bölümün benzerini Türkiye’ de yapılan sınavda kazanmanız gerekmektedir.

Bir diğer şart da Almanca bilgisidir. Belirli bir düzeyde Almanca diline hakim olmak gerekiyor. Bunun için gerekli sınavlara girerek Almanca dil bilgisi ölçülmektedir. En az C1 seviyesinde Almanca bilgisini belgelemek gerekir.

Almanya' da Üniversite Okumak İçin Şartlar Nelerdir?
Almanya’ da Üniversite Okumak İçin Şartlar Nelerdir?

Almanya’ da Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’ de birçok insan üniversite eğitimi için Almanya’yı düşünmektedir. Gerek yaşam standartları gerekse kariyer açısından doğru bir tercih olmaktadır. Almanya’ da üniversite okumayı düşünen kişilerin bilmesi gereken bazı şeyler yer almaktadır.

Bunlar;

  • Bir öğrenci için Almanya’ da yaşam maliyeti ortalama olarak 500 Euro ile 700 Euro arasında değişmektedir.
  • Almanya’ da eğitim almak isteyen öğrenciler sigorta yaptırması zorunludur.
  • Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, 1 yıl içerisinde iş bularak oturum izni alınabilmektedir.
  • Üniversite eğitimi görürken, aynı zamanda yılda 90 tam gün çalışma iznine de sahip olunmaktadır.

Almanya’ da üniversite eğitimi almak isteyen kişiler bu gibi konularda da bilgi sahibi olmasında fayda vardır.

Üniversite Eğitim Ücretleri

Almanya’ da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Almanya eğitim konusuna oldukça önem vermektedir. Çeşitli teşvik politikaları ile öğrencilere birçok avantajlar sunmaktadır. Bazı üniversitelerde ise belirli tutarlarda harç ödenebilmektedir. Bu harç tutarları da 500 Euro ile 600 Euro civarlarında olabilmektedir.

Başvuru Süreci

Almanya, üniversite eğitimi için başvuru konusunda kolaylık sağlayan en iyi ülkelerden biridir. Belirli düzeyde Almanca bilgisine sahip olmak yeterlidir. Üniversite sınavından belirli bir puan alarak yerleşemeye hak kazanmak yeterli olmaktadır. Başvuru için herhangi başka özel bir belge talep edilmemektedir.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim