Almanya’ya Göç Etmek İçin Neler Gerekir?

Almanya'ya Göç Etmek İçin Neler Gerekir?

Almanya’ya gitmek isteyen tüm yabancı insanların bir oturum izni almaları gerekiyor. Ancak kısa bir süre Almanya’da kalmayı düşünenler için sadece vize almaları yeterli olmaktadır. Daha uzun süre Almanya’da kalıp çalışmak isteyenlerin oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekir. Bu yazımızda Almanya’ya göç etmek için neler gerekir? Sorusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Almanya’da Oturum İzni Almak İçin Gerekenler

Günümüzde insanların çoğu Almanya’da yeni bir hayat kurarak çalışmak isterler. Ancak bu durum için bazı şartlar bulunuyor.

Oturum izni almanın yollarını şöyle sırlayabiliriz;

  • Mesleki eğitim
  • Üniversite
  • AB mavi kart
  • İş arama
  • Mesleki eğitim yeri arama
  • Serbest çalışan
  • Aile birleşimi
  • Araştırma

Yukarıda yer alan durumlardan dolayı Almanya’da oturum izni alınabilir.

Almanya'ya Göç Etmek İçin Neler Gerekir?
Almanya’ya Göç Etmek İçin Neler Gerekir?

Vize veya Oturum İzni Nereye Başvurulur?

Almanya’ya gitmek isteyen kişiler vize için kendi ülkesinde veya komşu ülkede bulunan Almaya Büyükelçiliğine ya da konsolosluğa başvurması gerekir. Almanya’ya gidildikten sonra yabancılar dairesine gidilerek oturum izni başvurusu da yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında ikamet kaydı ile kira sözleşmesi ibraz edilir. Yetkililer tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra oturum izni verilip verilmeyeceğine karar verilir.

İş Aramak İçin Almanya’ya Göç Etmek

Almanya’ya iş bulmak için göç eden kişiler eğer kalifiye bir iş arıyor ise oturum izni alınması gerekiyor. Kalifiye kişiler Almanya’da denkliği olan işlerde istihdamı yapılıyor. Ancak bu işlerde çalışılması için eğitimlerinin belgelendirilmesi ve Almanya’nın denkliği vermesi oldukça önemlidir. İş aramak için verilen oturum izinleri genelde 6 ay olarak belirleniyor. Bu süre zarfında uygun iş aranarak haftada 10 saat deneme amaçlı çalışılabilir.

Mesleki Eğitim İçin Almaya

Gelinen ülkeden eğer bir diplomaya sahipseniz mesleki eğitim veren bir yerde çalışmak için oturum izni alınmaktadır. Anca oturum izni bazı şartlar bulunuyor. Gelinen ülkeden yeterli bir eğitim aldığınıza dair bir üniversite veya lise diploması önemlidir. Almanca’nın en az B2 seviyesinde olup 25 yaşından daha genç olunması gerekir. Ayrıca mesleki eğitim süreci boyunca geçimi garanti altına alınmış olmalısınız.

Üniversite Eğitimi

Bir Alman Yükseköğretim Kurumuna kayıt hakkı kazanan öğrenciler oturum izni alabilirler. Üniversiteye kayıt içi bazı belgelere ihtiyaç duyulur. Eğitim nedeniyle oturum izni alanlar yaklaşık 1-2 arasında geçerli oluyor. Çalışmaları bu süre içinde tamamlayan kişilerin izinlerin süresi uzatılıyor. Ayrıca bir üniversiteye başvurmak için de oturum izni alınabilmektedir. Eğer eğitimi tamamlayanlar yine Almanya’da kalmak istiyorsa iş arayan olarak oturum izni başvurusunda bulunabilir.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim