İngilizce Telaffuz Neden Bu Kadar Zor?

İngilizce Konuşmak

Bu yazımızda; İngilizce telaffuzu zorlaştıran nedenler nelerdir, İngilizce telaffuz nasıl geliştirilir, İngilizce telaffuz geliştirmek için neler yapmalıyım, English Box Bakırköy yerleşkesinde telaffuzla ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

İngilizce, diğer Avrupa dillerine bakıldığında içlerinde en kolay telaffuza sahip olan dillerdendir ancak yine de her yıl İngilizce öğrenmeye çalışan, Dünya üzerindeki on binlerce kişinin telaffuz sırasında zaman zaman zorlandığı görülmektedir. Bu yazımızda hem bu zorlukların sebeplerine hem de bu zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğine dair ipuçları bulabileceksiniz.

İngilizcede sessiz harfler nasıl telaffuz edilir?

İngilizcede 21 sessiz harf vardır fakat c ve kc ve s gibi harfler bir sözcükte nerede bulunduklarına bağlı olarak aynı sese sahip olabilirler. Diğer sesler ise sessiz harflerin kombinasyonları ile elde edilir; ch (ç) ve sh (ş) sesleri bunlara örnektir. Türkçeden farklı bir düzene sahip bu kombinasyonlar ilk etapta öğrencilere zor gelebilir ama bu, pratik yaparak kolaylıkla aşılabilecek bir problemdir. 

İngilizcede sesli harfler nasıl telaffuz edilir?

İngilizcede bulunan sesli harfler a, e, i, o, u ve kimi zaman da y sesidir. Diğer harflerle ve kendileriyle yan yana getirilerek yeni sesler oluşturulabilir. Her sesli harfin birkaç farklı telaffuzu bulunmaktadır ve bu telaffuzların her biri için bir sembol kullanılır. Bir sözlükten kelime anlamına bakarken kelimenin yazılışının yanında gördüğünüz semboller IPA (International Phonetic Alphabet) adı verilen bir telaffuz kılavuzuna aittir. Bu size elbet yardımcı olacaktır ancak günümüzde sözlükler de dijitalleşmiş durumdadır ve yalnız sözlüklerle değil pek çok online uygulama ile de egzersiz yapılabilen bir çağda yaşıyoruz. 

English Box Bakırköy yerleşkesi İngilizcenin günümüz iletişim araçlarının başında geldiğinin farkındalığıyla my.English Box platformu aracılığıyla öğrencilerine yüzlerce farklı kaynaktan binlerce çalışmayı açık erişimle sunar. Böylece öğrenciler, en çok zorlandıkları konuların başında gelen telaffuz soruyla kolayca başa çıkabilecek hale gelirler. 

İngilizce telaffuzu zorlaştıran etkenler nelerdir?

Biraz önce sessiz ve sesli harflerin Türkçede bulunmayan birtakım özelliklerinden bahsettik. Bunun dışında, Türkçe kelime kuralına aykırı olan ve İngilizcede sıklıkla bulunan ikiz sesliler bu etkenlerin başında gelmektedir. Kimi zaman aynı sesin tekrarı şeklinde gerçekleşen bu ikiz sesli harf telaffuzu “took”, kimi zaman da farklı sesli harflerin yan yana bulunmasıyla “goal” meydana gelir. Bu değişken durumlar, özellikle İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayanları zorlayabilir. 

İkiz seslilerin yanı sıra İngilizcede bulunan kelime vurgusu da hem telaffuzu hem de anlamı değiştiren bir başka etkendir. İngiliz dilinde sözcüklerde vurgu kullanılır. Vurgu yeri, bir sözcüğü doğru telaffuz etmek için önemlidir ve o sözcüğün anlamını dahi değiştirebilir. 

English Box Bakırköy yerleşkesinde telaffuzla ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor?

English Box Bakırköy yerleşkesi IDP ortaklığı sebebiyle IELTS sınavını yapma ve aynı zamanda IELTS eğitimi verme hakkını elinde tutan tek kurumdur. Öğretmenlerini IDP onayı ve ataması ile çalıştıran English Box Bakırköy, diğer kurumların aksine gerçekten yetkin, donanımlı ve uluslar arası sertifikalara sahip eğitmenlerle çalışır. Bu noktada da eğitimin başından sonuna kadar öğrenciler, farkındalığı yüksek bir öğrenim süreci geçirirler. Yabancı eğitmenler ile aktivite derslerine katılarak dinleme ve konuşma alanında kendilerini geliştirme fırsatı yakalarlar. Bunun yanında diğer kurumlarda olmayan bir ciddiyetle öğrencilerine, yalnızca speaking ya da listening alanında eğitim alma imkânı da tanır. Eğitim portalı my.English Box ile öğrenciler bir yandan anlık geri bildirimlerle sürekli takip edilirken diğer yandan geniş kaynak sağlayıcı özelliğiyle platformdan faydalanırlar.

Akıcı konuşmak yalnızca sınavlar için değil sosyal hayat için de önemli bir referans noktasıdır. Akıcı konuşmak için İngilizce kursu eğitimlerinde nasıl konuşulacağını öğrenirken telaffuz noktasında da bahsettiğimiz ince noktalara dikkat etmek gerekir.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim