Yabancı Dil Bilenler İçin Kariyer Seçenekleri

Küreselleşen dünyada iki dilli olmak şüphesiz ki bir avantaj. Küreselleşme ile birlikte iyice vahşileşen aşırı rekabetçi iş dünyasında, işverenler iki dilli (bilingual) ya da çok dilli (poliglot) kişilere yönelmektedir. Dolayısıyla, ana diliniz dışında özellikle İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça gibi farklı dillerden en az birisini biliyorsanız bunun size farklı iş olanakları açması oldukça olasıdır. Ekstra bir yabancı dil biliyor olmak sadece ay sonunda hesabınıza yatan maaşın daha fazla olmasını sağlamaz aynı zamanda sistematik şekilde kendinizi geliştirmenizi, ufkunuzu genişletmenizi de sağlar. Yapılabilecek ek işler ya da sürekli seyahat edebilme gibi getirilerinin yanı sıra çok çeşitli iş kollarını önünüze sererek networkünüzü geliştirmenize de olanak tanır. 

Bu yazımızda işte bu fırsatlardan bir kaçına değineceğiz ve yabancı dil bilenler için bazı kariyer seçeneklerini değerlendireceğiz.

Sosyal Medya İçerik Üreticisi (Sosyal Medya Uzmanlığı)

Çoğumuz artık Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi sosyal medya hesaplarına sahibiz ve bunları günlük olarak kontrol ediyoruz. Bazı kişiler ise sıklıkla kullanılan bu sosyal medya hesaplarını birer işyeri gibi kullanabiliyor. Hatta bunlar üzerinden para kazanabilmektedir. Özellikle Youtube, Twitch vb. ortaklık (partnership) uygulamaları olan sosyal medya hesapları ile kariyer yolunu bu yönde çizen ve kendi işinin patronu haline gelen birçok insan vardır. Sadece ana dilinizi bilerek kendinizle aynı dili konuşan kişilerin anlayabileceği içerikler üretmektense, ingilizce gibi tüm dünyada genel kabul gören dillerden birini kullanarak içerik üretebileceğiniz bir kanal açabilir ya da ingilizceyi baskın olarak kullandığınız bir sosyal medya hesabını yönetebilirsiniz. Şüphesiz ki yabancı bir dil biliyor olmanız ulaşabileceğiniz kişi sayısını ciddi miktarda artıracaktır. Tabii içeriklerinizin kalitesiyle doğru orantılı olarak kariyer adımlarınızı nasıl adımlayacağınız da farklılık gösterecektir. Fakat sosyal medya içerik üreticisi olmak ya da sosyal medya hesaplarının yönetimini yapacak bir sosyal medya uzmanı olmak ekstra bir yabancı dil bildiğinizde çok daha kolaydır. İngilizce biliyor olmanın başarı şansınızı katlayacağını unutmayınız.

Öğretmenlik

Ülkemizde hep hak ettiğinden daha az maaş aldığı düşünülse de öğretmenlik her daim revaçta olan ve saygı gösterilen bir meslek dalıdır. Dünya genelinde de bu durum böyledir. Ne yazık ki küreselleşme, vahşi kapitalizm, küresel iklim değişiklikleri ya da belirli ülkelerde süren iç savaşlar/karışıklıklar gibi sebepler yüzünden daha iyi bir yaşam hayalini kuran insanlar ülkelerini terk etmektedir.  Özellikle çok göç alan ülkelerde iki dil bilen öğretmenlere olan ihtiyaç da oldukça artmaktadır. Çünkü göç eden insanların çocuklarının eğitim ve öğretim hayatında bu öğretmenlerin ciddi bir etkisi vardır.

Bunun dışında Çin ya da Güney Kore gibi ülkeler giderek batıya açılmakta ve özellikle Uzak Doğu ve Orta Asya ülkelerinde ingilizce öğrenmeye yönelik talep ciddi miktarda artmaktadır. Eğer ingilizceye hakim ve öğretecek kapasitede biriyseniz bu ülkelerden birinde öğretmenlik yapmanız ve kariyerinizi bu yönde geliştirmeniz çok da ulaşılması zor bir hayal değildir.

Gazetecilik

Çağımızın en önemli insan haklarından biri haber alma özgürlüğüdür bunu da gazeteciler yoluyla elde etmekteyiz. İyi bir gazeteci olmanın şartı da yabancı dil bilmekten geçer. Zira yapılacak araştırmalar, yazılacak haber metinleri, yapılacak röportajlar sıklıkla ingilizceyi iyi kullanmanızı gerektirecektir. Bunun dışında ekstra bir yabancı dil biliyor olmanız da diğer gazeteciler arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Bugün birçok ülkenin çeşitli yayın kuruluşları farklı ülkelerin siyasi, kültürel, ekonomik hareketliliklerini takip edebilmek adına gazetecilerini farklı ülkelere yollamaktadır ve oralarda iş imkanları oluşturmaktadır. Eğer çift dilli ya da çok dilli bir bireyseniz ve alıştığınız konfor ortamının dışına çıkmayı göze alabiliyor ve gazetecilik yapmak sizin hayalinizse kariyerinizi bu yönde ilerletmemeniz için hiçbir engel olmadığını söyleyebiliriz. 

Yazılım ya da Yazılım Test Uzmanlığı

Günümüz dünyasının gittikçe dijital ve çevrimiçi bir hal almasıyla hemen hemen herkes bilgisayar ya da akıllı cihaz kullanıcısı haline gelmiştir. Bugün en ufak alışverişten iletişime, eğitimden iş dünyasına kadar hemen hemen her şeyi bu cihazlar ile yönetiyoruz. Öyle ki adete elimiz ayağımız gibi birer uzvumuz haline gelmiş vaziyette olan bu cihazlardan ayrı bir yaşam düşünemeyenlerimiz bile var. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (Machine Learning) konularındaki gelişmeler ve bu kadar yoğun bir teknolojik cihaz kullanımının doğal bir sonucu olarak da iyi yazılımcılar ve yazılım test uzmanlarına yönelik ihtiyaç artmaktadır. Bu alanlarda çalışabilmek için de iyi seviyede ingilizce biliyor olmak gerekmektedir. Zira bu teknolojik gelişmelere dair hemen hemen her türlü bilgiyi birinci elden, en sağlıklı ve hızlı bir şekilde elde edebilmek, kaynakları tarayabilmek, takibini yapabilmek ve çağın gerisinde kalmamak için iyi seviyede bir ingilizceye ihtiyaç vardır. Özellikle kendinizi ingilizce konusunda geliştirdiğiniz takdirde diğer gerekli adımları da atarak bu sektörde bir kariyer yolunu rahatlıkla çizebilirsiniz.

Mütercim Tercümanlık ve Çevirmenlik

Yukarıda öğretmenlik yolunda kariyer hedefi için ingilizce ya da başka yabancı dil biliyor olmanın gerekliklerinden bahsederken çeşitli sebeplerle göç eden insanların çocuklarının eğitim ihtiyacı noktasında ciddi bir öğretmen gereksinimi olabileceğinden bahsetmiştik. Sadece çocuklar için değil yetişkin bireylerin iletişim sorununu giderebilme noktasında da ciddi bir ihtiyaç vardır. Bu durumda da mütercim tercümanların önemi ortaya çıkmaktadır.

Tabii ki sadece bu derece kriz durumları söz konusu olduğunda mütercim tercüman ihtiyacı doğmamaktadır. Bunlar dışında dünyamız artık eskisi kadar kendi içine kapalı yaşayan toplumlardan oluşmamaktadır ve iletişim ciddi anlamda hızlanmıştır. Siyasilerin toplantılarından çok uluslu şirketlerin görüşmelerine kadar bir çok ortamda mütercim tercüman ihtiyacı doğmaktadır. Benzer şekilde çeşitli toplantılar, konferanslar, mahkemeler, sergiler, konserler vb. organizasyonlarda mütercim tercüman ihtiyacı oluşabilmektedir.

Günümüzde Google Translate gibi araçlar gibi birebir çeviri yapan teknolojik gelişmeler mevcut olsa da bunlar hala yeterli derecede iyi çeviriler yapamamaktadır. Özellikle sanatsal çalışmalar söz konusu olduğunda on yıllar boyunca da yeterli seviyeye gelmeyeceği düşünülmektedir. Örneğin bir kitabın, edebi bir metnin ya da bir şiirin çevrilmesi gibi sanatsal durumlar söz konusu olduğunda bu araçların ne kadar felaket çeviriler yaptığı ortadadır. Bu yüzden de iyi çeviri yapacak kişilere ihtiyaç olmaya devam edecektir. Dil öğrenme noktasında özel bir yeteneğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kelimelerin etimolojik kökenleriyle ilgileniyor ve öğrendiğiniz dili derinlemesine incelemeyi seviyorsanız çevirmenlik yolunda bir kariyer hedefi belirleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Artan teknoloji kullanımı ve dijitalleşme ile birlikte şirketler daha kolay dünyaya açılabilmekte ve küreselleşme etkisi ile birlikte şirketlerin pazarlama departmanları da daha aktif hale gelmektedir. Bu noktada ticari zekaya ve farkındalığa sahip, gerektiğinde stratejik düşünebilecek ve esnek çalışabilecek biriyseniz ve özellikle şirketinizin açılacağı pazarda kullanılan yabancı dile hakimseniz, kendinize digital pazarlama alanında bir kariyer hedefi belirleyebilirsiniz. Birçok ülkenin, Çin, Hindistan, Brezilya gibi gelişmekte olan ve büyüme potansiyeline sahip ülkelere doğru pazarlarını genişlettiğini ve bu ülkelerde konuşulan dillere hakim dijital pazarlama uzmanları aradığını göz ardı etmeyiniz.

Turizm

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz tam bir turizm cennetidir. Gerek eşsiz sahilleri, birçok Anadolu medeniyetine ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanan tarihi ve arkeolojik zenginlikleri, gerekse de eşsiz yaylaları ile turizmin hemen hemen her alanında etkin olan bir ülkede yaşıyoruz. Neredeyse 4 mevsim turizm sektörünün açık olduğu nadir ülkelerden biriyiz diyebiliriz. Fakat ne yazık ki, ülkemize yurt dışından gelen turistleri tam olarak anlayabilecek kapasitede yabancı dil bilen personel eksiğinin olduğu da bir gerçektir ve bu noktada ciddi bir açık vardır.

Ülkemize en çok turist gönderen ülkeler sırasıyla Rusya, Almanya ve İran’dır. Bu yüzden İngilizce gibi genel kabul gören bir dilin yanı sıra Rusça, Almanca ve Farsça gibi ekstra bir dili daha biliyor olmanız bu alanda sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Spotify, Youtube, Netflix, Amazon gibi büyük şirketler günden güne sınırlarını genişletmekte ve birçok ülkeye hizmet vermeye başlamaktadır. Bu şirketlerin büyük çoğunluğu açıldığı ülkelerdeki müşterilerine sundukları hizmetleri daha kaliteli hale getirebilmek için de sıklıkla yeni müşteri hizmetleri temsilcisi pozisyonları açmaktadır. Çoğunlukla da farklı ülke pazarlarında çalıştırabilecekleri çift dilli insanları işe almayı tercih etmektedirler. Bu yüzden ana dilinizin dışında farklı bir dile daha hakim olmanız size bu kariyer yolunu açabilir.

Sağlık Sektörü Çalışanları

Kanada gibi yoğun göç alan ülkelerin sağlık sektöründe çalışan personellerinin sayısının yetersiz olduğu ve burada yaşayan insanların çok ciddi doktor sırası beklediklerine dair haberleri bir çoğunuz okumuştur ya da içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde aşıya ulaşma imkanı bulan ülkelerin sağlık personeli noktasında sıkıntı çektikleri için verimli ve istenilen hızda aşı yapamadığı haberlerini duymuşsunuzdur. Bu gibi ülkeler doktordan hemşiresine, hasta bakıcısından paramediğine kadar geniş bir çerçevede olacak şekilde iyi yetişmiş sağlık personeline ihtiyaç duymakta ve kapılarını bu kişilere açmaktadırlar. Oturum ve çalışma izni alma noktasında kolaylıklar sağlamaktadır hatta zamanla vatandaşlık dahi verebilmektedirler. Bu noktadan ele alındığında, yabancı dil bilen bir sağlık sektörü çalışanı olmanızın kariyer hedeflerinizde sizi öne çıkaracağı kesindir.

Çeşitli Freelance İşler

Günümüzde işsizlik oranları (özellikle genç nüfustaki işsizlik oranları) ciddi derecede düşündürücüdür ve bunun da gerek ekonomik, gerek psikolojik, gerek toplumsal, gerekse de sosyokültürel birçok etkisi olmakta ve toplum nezdindeki çeşitli yansımaları zaman içinde görülmektedir. Ne yazık ki, gelecek hepimiz için belirsizdir ve yarın hangimizin işsiz kalacağını bilebilmek mümkün değildir. İşsiz kalan ve yabancı bir dil bilen kişiler, yeni bir iş aradıkları geçiş dönemlerinde yabancı dil bilmeyenlere oranla daha avantajlı durumdadır. Günümüzde internet ve teknolojik alet kullanımın artması ile birlikte bir çok kişi online bir çalışma temposuna adapte olmuştur ve bir sürü küçük çaplı freelance işleri yapabilecek seviyededir. Bu tarz işleri yapabilecek kişileri arayan birçok internet sitesi de mevcuttur. Ülkemizde armut, bionluk gibi sitelerde insanlar yeteneklerine göre çeşitli freelance işler yapabilmektedir. Yabancı dil biliyor olmanız bunlar gibi yurt dışı kaynaklı siteleri de daha iyi inceleyebilmenizi ve daha çok iş alabilmenizi sağlayabilir.

Sonuç Olarak

Bu yazımızda elimizden geldiğince bir takım kariyer seçeneklerine değindik. Örnekleri çoğaltmak ve geliştirmek mümkündür. Kesin olansa yabancı dil bilmenin bir gereklilik olduğudur. Siz de vakit kaybetmeyin ve ilk fırsatta yeni bir yabancı dil öğrenmek için English Box Dil Okulları’nı ziyaret edin. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için sizi arayalım.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim