İngilizce Zamanları Nasıl Öğreneceğim?

İngilizce Zamanların kullanımı

İngilizce, Türkçenin yanında dil bilgisi olarak çok daha basit kurallara sahip olsa da zamanlar (tenses) konusu hemen her yeni öğrenenin korkulu rüyasıdır. Öyle ya Türkçede beş zamanda anlattığımız her şey için İngilizcede tam on iki farklı zaman bulunmaktadır. Yanlış duymadınız tam on iki zaman! Bir başka şaşırtıcı noktada; özellikle Birleşik Krallık sınırları içinde bu zamanlar tam anlamıyla ve işlevleriyle kullanılır. Söz konusu Amerikalılar olunca, onlar biraz daha özgürlüklerine ve kuralsızlıklarına düşkün oldukları için zaman kullanımları konusunda daha rahatlar. Yine de siz siz olun, bu on iki zamanı ve neden kullanıldıklarını öğrenmeye bakın.

İngilizce Zamanları öğrenmenin kolay bir şekli var mı?

İngilizcede zamanlar temel olarak iki gruba ayrılır. İstisnai durumlar hariç, her grup kendi grubundan zaman yapıları ile kullanılabilir. 

 1. Present tenses
 2. Past tenses

Past tenses (Geçmiş zamanlar) içinde beş zaman bulunmaktadır. Bu beş zaman grubunu öğrendiğiniz takdirde. İşi yarılamış oluyorsunuz. Bizden söylemesi!..

Bu yazımızda size zamanlarlarla ilgili bazı ipuçları vereceğiz elbet ama işi asıl kaynağından, en iyi şekilde öğrenmeniz gerekiyor. English Box Bakırköy yerleşkesi gerek akademik hayatınızda, iş ortamında gerekse sınavlarda çok ihtiyacınız olacak bu konuyu size en iyi şekilde öğretebilecek uzman eğitmenlere sahip. Aynı zamanda hemen her yazımızda da bahsettiğimiz Dünya’nın en kapsamlı online kütüphanelerinden biri olan my.English Box platformu da İngilizce konusunda yaşayabileceğiniz her problemde olduğu gibi gramer konusu ve zamanlar başlığında da size binlerce egzersizden oluşan yüzlerce kaynak seçeneği sunacaktır. 

Hangi zamanı, ne zaman kullanacağım?

Buyurun size ufak taktikler ve tüyolar:

 1. Ölmüş kişileri her zaman past simple ile anlatın (V2)

Mustafa Kemal Atatürk died in 1938.

 1. Hayattaki kişilerin tecrübe ve deneyimlerini anlatırken mutlaka present perfect ya da present perfect progressive tercih edin.

I have been dieting for five weeks.

Orhan Pamuk has written a new novel.

 1. Zaman uyumu gerektiren bağlaçlarının bulunduğu cümlelerde future tense (gelecek zaman) kullanmayın.

When I will learn English, I will speak 

Rozet Çarpı

When I learn, I will speak 

Rozet Tick1
 1. İngilizcede hikâye ve film anlatımları, gazete haberleri present simple (geniş zaman) ile verilir.
 1. Tüm progressive tense yapıları kendi simple tense yapıları ile kullanılmaya yatkındır.
 1. Past perfect tense ve past simple tense bir arada sık sık kullanılır. Past perfect daha eski olayı anlatmak için tercih edilir.
 1. was/were going to Vo yapısında anlatılan durum gerçekte yaşanmış olabileceği gibi, gerçek dışı da olması mümkündür. 

I was going to pay the bill yesterday, and I did. (Gerçekte yaşandı.)

I was going to buy new clothes, but I couldn’t go shoppping. (Gerçekte yaşanmadı.)

 1. day by day , gradually, more and more yapılarını gördüğünüzde progressive tense seçmeniz gerekir.
 1. Present perfect tense yakın geçmişte etkisi gözlemlenebilir olaylar için kullanılır. Present perfect progressive tense ise geçmişte başlayıp bugün de devam eden olayları anlatmak için tercih edilir.
 1.  Will Vo ile to be going to Vo arasındaki en önemli fark planlamadır. Anlık bir konuşma içinde daima will tercih ediniz.

Bu ve bunun gibi daha pek çok ip ucu ve taktik için, English Box Bakırköy yerleşkesinin genel İngilizce sınıf eğitimlerine ya da YDS birebir eğitimlerine katılabilirsiniz. Artık İngilizce öğrenmek zor değil, gramer öğrenmek ise çocuk oyuncağı.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim