YDS ve E-YDS Sınavlarının Farkları Nelerdir?

İngilizce bilgilerini resmi bir sınavla kanıtlamak isteyen ve IELTS, TOEFL, PTE gibi uluslararası sınavlara girmekten çekinen ya da maddi olarak bu sınavları maliyetli bulan adaylar; YDS, YÖKDİL gibi ulusal dil sınavlarını tercih ediyor. Ne var ki sınav adayları ulusal sınavlar arasında ne gibi farklar olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Özellikle konu YDS ve E-YDS sınavına gelince, adaylar gerek puanlama gerekse soru dağılımları ile ilgili farklar olup olmadığını merak ediyorlar. Biz de bu yazımızda bu konuya değineceğiz. Bununla birlikte English Box Bakırköy’de YDS ve E-YDS sınavlarına nasıl hazırlanıldığını anlatacağız. 

Elektronik YDS Sınavı

E-YDS olarak da ifade edilen Elektronik YDS sınavı, YDS sınavından farklı olarak daha sıklıkla ancak daha az kontenjanla gerçekleştirilir. Bilgisayar ortamında yapılan sınav 2021 yılında ilk olarak 27 Şubat tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Yaklaşık 4000 kadar adayın kontenjan dahilinde sayılacağı sınava ödeme sırasına göre öğrenci alınacaktır. Nisan ayında YDS sınavı yapılacağından e-YDS İngilizce olarak 2021 Mayıs ayında tekrarlanacaktır. 8 Mayıs, 29 Mayıs, 19 Haziran, 10 Temmuz, 21 Ağustos, 25 Eylül, 13 Kasım ve 11 Aralık tarihlerinde tekrarlanacak olan İngilizce sınavlarına ek olarak diğer diller için de e-YDS sınavı gerçekleştirilecektir. Toplam dokuz adet e-YDS İngilizce sınavı gerçekleştirilecektir. Bu açıdan bakıldığında, kâğıt üzerinde yapılan YDS sınavına göre çok daha sık tekrarlanan bir sınavdır. Sınav sıklığının yanında sınav sonuçlarının aynı gün içinde bildirilmesi de adayların bu sınavı tercihinde önemli bir rol oynamaktadır. 

E-YDS Soru Dağılımları ve Puanlama

E-YDS sınavındaki soru dağılımları, puanlama ve sınav süresi YDS sınavı ile hiçbir farklılık göstermez. Her iki sınav da okuma parçaları, paragraf ve cümle tamamlama, diyalog, akışı bozan cümle, close test, gramer ve kelime sorularından oluşmaktadır. 80 sorudan oluşan sınavda her doğru cevap 1.25 puan getirmekte ve hatasız tamamlanan bir sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sınavda verilen yanlış cevaplar, doğruları etkilememektedir. Bunlara ek olarak her iki sınav da 180 dakika sürmektedir ve sınav sonuçları beş yıl boyunca geçerlilik gösterir.

yds nasildir
YDS Hazırlık Eğitimi

E-YDS ve YDS Sınav Hazırlığı

Her iki sınav için de genel İngilizce bilgisinin en az orta seviyede olması gerekir. English Box Bakırköy yerleşkesinde genel İngilizce bilgisi için yapılacak ücretsiz seviye belirleme sınavı ardından adaylar, yeterli oldukları takdirde vakit kaybetmeden sınav hazırlığına başlayabilirler. Sınav sonucu başlangıç seviyesinde olan adaylara ise pre-YDS adı verilen, YDS hazırlık eğitimine başlamaları tavsiye edilir. Eksiklerini gidermelerinin ardından birebir eğitim ile YDS ve e-YDS sınavlarına hazırlanabilirler. 

English Box Bakırköy’ün Uzman Eğitmen Kadrosu

Ulusal ve uluslararası sınavlarda deneyimli, uzman kadrosu ile eğitim programları oluşturan English Box Bakırköy öğrencilerine, my.English Box platformu ile sınırsız kaynak erişimi sunar. Sınavlar öncesi geçmiş yıllardan ya da ÖSYM’nin resmi kaynaklarından deneme sınavları yaparak öğrencilerini en iyi şekilde hazırlar. 

Siz de akademik kariyerinize odaklanmak ya da dil tazminatı alarak kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak istiyorsanız hemen English Box Bakırköy yerleşkesi eğitim danışmanları ile iletişime geçiniz. 

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim