YDS Puanı Ne İçin İstenir?

English Box Bakırköy yerleşkesi YDS puanına ihtiyaç duyan öğrencileri için kapılarını araladı. Birebir eğitim, alanında uzman eğitmenler ve rehberlik hizmetiyle YDS için ihtiyaç duyduğunuz puanı almak artık hayal değil!

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından uygulanmakta olan dil sınavıdır. İngilizce başta olmak üzere pek çok dilde yapılan sınav Kâğıt üzerinden olduğu kadar elektronik ortamda da epey talep görmektedir. Dilerseniz şimdi YDS puanına nerelerde ihtiyaç duyacağınıza hep birlikte bir göz atalım.

YDS puanım nerelerde geçerlidir?

Lisans öğrencisi ya da mezunu iseniz ve Türkiye’de tezli bir yüksek lisans programına başvurmak istiyorsanız YDS puanına ihtiyacınız vardır. Üniversiteler arasında başvuru ön koşullarında belirtilen minimum YDS puanları yüksek lisans için genellikle 50-55 arası, doktora ve sanatta yeterlilik için 65 puandır. Ne var ki unutulmaması gereken önemli bir detayda başvurularda kontenjan sayılarıdır. Ne kadar yüksek puan alırsanız belirlenen kontenjan içinde şansınız o denli artar.

Kamu personeli olmak mı istiyorsunuz? O zaman mutlaka güncel YDS puanına ihtiyacınız var demektir. Pek çok kamu kuruluşu başvuru ön şartı olarak YDS puanı istemektedir. Başvuracağınız kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerinden YDS için istenen puanlara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda gerek kamu kurumları gerekse birçok özel kuruluş dil tazminatı için de çalışanlarından YDS sonuç belgesi istemektedir. Siz niye bu haktan faydalanmayasınız ki?

YDS puanı aynı zamanda Tıpta Uzmanlık (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’na (DUS) girecek adaylar için de sahip olunması gereken bir kriterdir. Adayların en az 50 puan almalarının gerekmekte ve beş yıl geçerliği olan YDS puanı ile adaylar bu ön şartı yerine getirmektedir.

YDS puanının diğer sınavlarla denkliği bulunmakta mıdır?

YDS her ne kadar ÖSYM tarafından hazırlanan ulusal bir sınav olsa da hemen her uluslar arası dil sınavıyla da denkliği bulunmaktadır. Bu da adaylara önemli bir avantaj sağlamakta ve tercih edilmesini arttırmaktadır.

Aşağıdaki tablolarda YDS puanları ile uluslar arası İngilizce sınavlarından TOEFL IBT ve PTE Akademik sınavlarının eş değerlik tablolarına ulaşabilirsiniz.

TOEFLYDS
120100
11495
10890
10285
9680
9075
8470
7865
7260
6655
6050
5445
4840
PTE- AKADEMİKYDS
90100
8795
8490
8185
7880
7575
7170
6765
5560
5055
4550
3845
3040

Siz de Dünya’nın her yerinde denklik sunabileceğiniz bir sınav puanına sahip olmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden English Box Bakırköy yerleşkesindeki eğitim danışmanı arkadaşlarımızla irtibata geçin ve hayal ettiğiniz akademik/ profesyonel hayat için bir adım daha atmış olun. Başarı imkansız değildir, English Box Bakırköy ile hiç değildir!

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim