Çift Dil Bilmenin Faydaları Nelerdir?

2 Dil bilmenin işyerlerine ya da iş hayatına faydaları

İki dil bilen (bilingual) insanların çok daha pratik oldukları, gelişmiş problem çözebilme ve planlama becerilerine sahip oldukları, muhakeme yeteneklerinin tek dil bilen insanlara nazaran daha gelişmiş oldukları genel kabul gören bir düşüncedir. Her ne kadar klişe gibi görünse de yapılan bilimsel araştırmalar da çift dil bilmenin faydaları bilişsel yeteneklere olan olumlu etkilerinden Alzheimer, Demans gibi hastalıkları geciktirici etkilerine kadar bir sürü faydasını ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra çift dilli insanların bu konuyu ticari anlamda başarıya dönüştürebildikleri ve iş yerlerinde bir adım daha öne çıktıkları da bir gerçektir. Hızla globalleşen dünyada ana dilinizin dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Flemenkçe gibi başka dünya genelinde kabul gören bir dili de öğrenmenin hiç şüphesiz ekstra getirileri olacaktır. Gelin bunların bir kısmına birlikte göz atalım.

İş Başvurularında Tercih Edilme Sebebi

Dünya küreselleşir ve her geçen gün yepyeni iş olanakları ortaya çıkarken mevcut pozisyonlara başvuran kişi sayılarında da ciddi bir artış yaşanmaktadır. İşte bu noktada iki dilli olmanın özgeçmişinizin insan kaynakları ekibinin dikkati çekmesi ve bir üst değerlendirmeye alınması noktasında pozitif bir etkisi olacaktır. Profesyonel olarak başarılı olmanın ve belirli bir alanda kendinizi farklı kılmanın birçok yolu olsa da, dil becerilerinin sizi kalabalığın arasından öne çıkarmanın en etkili yollarından biri olduğunu unutmayınız.

Bu noktada, iş başvurusu yapacağınız şirketlerin küresel çapta açılmaya gidip gitmediğini iyice araştırmak ve dil becerilerinizin yararlı olacağı ülkelere açılıp açılmadıklarından emin olmak işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Özgeçmişinizde ikinci bir dile sahip olduğunuzu belirtmenin dışında, iş görüşmeleri sırasında dili kullanma becerinizi, dili etkili ve akıcı bir şekilde kullanabildiğinizi karşı tarafa hissettirebilmeniz ve kültürel bilginizi iş yerinize nasıl aktaracağınızı iyi ifade edebilmeniz de önemlidir.

Çoklu Görev Becerisi (Multitasking)

Yapılan araştırmaların iki dilli olmanın insan beyni üzerinde önemli bir etkisi olduğunu zaten söylemiştik. Araştırmalar iki dile erişim sağlamak için zihinsel aktivite içerisinde olan insanların beyinlerinde bir çok yeni sinirsel ağların oluşturduğunu göstermiştir. Bunun da beyindeki bilişsel yeteneklere etkisi dışında yürütücü işlevlerin de gelişmesine katkısı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Basitçe söylemek gerekirse, tek dilli olan kişilere kıyasla iki dilli olan insanların beyinleri çok daha hızlı işlemektedir.

Ayrıca iki dilli bireylerin, işlerini aksatacak iş dışı alakasız uyaranlara karşı daha iyi bir filtreleme yetenekleri olduğu da çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. İki dilli çalışanların daha ölçülü ve karar mekanizmalarında neyin alakalı olup neyin olmadığını yargılama noktasında çok daha iyi oldukları görülmüştür.

Şüphesiz ki bu durumun, çalışma arkadaşlarınızın arasından sıyrılmanızda yadsınamaz bir etkisi olacaktır.

multitask
Multitask Bir Kişi Olmak İçin Çift Dil Öğrenebilirsiniz.

Networking (Ağ)

İş söz konusu olduğunda, hiç şüphesiz işlerinizle alakalı ne kadar çok kişiye ulaşıyor olduğunuz ve ne kadar kişiyi tanıdığınız da çok önemlidir. Birden fazla dil konuşuyor olmak kurabileceğiniz ağı daha fazla genişletebilme dolayısıyla daha geniş bir müşteri havuzuna erişebilmek demektir. İster LinkedIn gibi siteler aracılığıyla çevrimiçi iş bağlantıları kuruyor olun, ister yüz yüze iletişim kuruyor olun, daha geniş bir ağ kurabilmeniz çalıştığınız şirkete faydalı olma şansınızı artırdığınız anlamına gelir.

İşyerinde ikinci bir dilin ne zaman işe yarayacağını asla bilemezsiniz. Küreselleşen dünyada çalıştığınız şirketin denizaşırı şirketlerle yeni bağlantılar ve ortaklıklar kurması, yepyeni pazarlara açılması mümkündür. Bu noktada, çift dil bilen bir çalışan olarak, tek dil bilen meslektaşlarınızın herhangi birinden daha heyecan verici bir uluslararası projede kendinizi bulma şansınız çok daha yüksektir.

Çift dilli bir çalışan olarak, yurtdışındaki bu profesyonel bağlantıları kurmak, genel ağ havuzunuzu artırır ve size heyecan verici yeni yerlerde sayısız iş seçeneği sunma imkanı verir. Bunların yanı sıra
çevrenizdeki dünyayı keşfetmenize, yeni kültürleri daha kolay öğrenmenize, daha etkili sosyal ve profesyonel bağlantılar kurmanıza olanak tanır.

networking
Çift Dil İle İş ve Sosyal Hayatınızı Genişletin

Daha Yüksek Kazanç

Elde edilen verilere göre ikinci bir dil bilen çalışanlar, tek dil bilen çalışma arkadaşlarına oranla çok daha yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Ayrıca maaşlarında yapılan yıllık zamların da diğerlerine kıyasla fazla olduğu ortaya konmuştur. Bu artış çok yüksek miktarlarda olmasa da 30-40 yıllık bir çalışma hayatı düşünüldüğünde getirisinin daha yüksek olacağı görülmektedir.

Ayrıca çift dil bilen kişilerin, iş yerlerinden bağımsız bir şekilde ek iş alabilmeleri ve bütçelerine ek katkılar yapabilmeleri de mümkündür. Dijitalleşen dünyada artık mini bir bilgisayarı ve internet erişimi olan herkes dünyanın herhangi bir yerindeki kişi ya da şirketlerle rahatça freelance işler yapabilmekte ve böylece gelirlerini artırabilmektedirler.

Tüm bunların yanı sıra, çift dilli kişilerin baskın diller haricinde ekstra bir dil öğrenmeye eğilimli oldukları ve bu dilleri daha kolay öğrendikleri de gözlemlenmiştir. İngilizce gibi baskın bir dilin yanı sıra ekstra bir dili daha öğreniyor olmanın ya da şirketinizin açılıma gittiği ülkenin diline hakim olmanın kariyer basamaklarında sizi bir basamak daha yukarı çıkaracağını göz ardı etmeyiniz.

Sonuç olarak, işyerinde iki dilliliğin görmezden gelinemeyecek kadar çok olumlu yönü vardır. Kendiniz için dil hedefleri belirleyerek ve bunları gerçekleştirerek, diğer başvuranlardan ya da çalışanlardan hızla sıyrılacak ve kendinizi işverenlere olmazsa olmaz bir çalışan olarak pazarlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Siz de çift dilli biri olmak ve bu konuda bir adım atmak isterseniz English Box Dil Okulları’nın sunmuş olduğu seviyenize ve çalışma temponuza uygun Genel İngilizce, İş İngilizcesi gibi kursları inceleyebilirsiniz.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim