Flemenkçe Nasıl Geliştirilir?

evde-flemenkce-egitimi

Felemenkçenizi Geliştirmek İçin Püf Noktaları

Felemenkçenizi geliştirmek için püf noktalarını öğrenmeden önce Felemenkçenin nasıl bir dil olduğuna biraz göz gezdirelim.

Nedir Bu Felemenkçe?

Felemenkçe, Hint-Avrupa dil ailesinin Germen dilleri grubuna ait bir dildir ve günümüzde Hollanda, Belçika ve Surinam’da yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra bu ülkelerde resmi dil olarak da kabul edilmiştir. Günümüzde Belçika’da kullanılan lehçesine Flamanca, Hollanda’da kullanılan lehçesine Hollandaca denilir ve coğrafi olarak birbirine çok yakın bu bölgelerdeki lehçeler arası küçük farklılıkları anlamak kolaydır. Bu iki lehçe arasındaki fark İngiliz İngilizcesi ile ABD İngilizcesi arasındaki fark kadar kabul edilebilir. Yani Hollandaca öğrendiğinizde diğer lehçeleri anlamanız mümkündür.

Felemenkçe, İngilizce ve Almanca ile aynı dil grubunda olduğundan ve bu dillere benzediğinden ötürü bu dilleri bilen kişiler tarafından daha kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Ana dili Türkçe olan bir kişinin bu dili öğrenmesi zormuş gibi düşünülse de azimli ve sistematik çalışma ile Felemenkçe öğrenmek sanıldığı kadar da zor değildir. İster Hollanda Aile Birleşimi’nden yararlanmak için, ister Hollanda’ya oturum izni almak için, ister kişisel olarak yeni bir dil konuşabilmek gibi gerekçelerle olsun herkesin bu dili öğrenmek için atabileceği küçük adımlar vardır.

Peki Felemenkçe öğrenebilmek için neler yapılabilir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Alfabe ve Dilin Fonetiğini İdrak Etmeye Çalışın

Bir dili öğrenmeden önce öğrenilmesi hedeflenen dilin alfabesi ve fonetiğine yani o dilin harflerinin nasıl seslerden oluştuğuna bakmakta yarar vardır. Felemenkçe, Latin alfabesinin a’dan z’ye kadar olan tüm harflerini içerdiğinden ve Türkçede de Latin alfabesi kullanıldığından kullanılan alfabeye aşinayız. Fakat bazı harflerin sesleri daha farklıdır ve o dilin kendine hastır. Örneğin, “z” harfi Türkçedeki “s” gibi okunur ya da ünlü harflerin büyük bir kısmı Türkçeye benzer şekilde okunur. Bunun gibi ayrıntıları öğrenmek Felemenkçeyi öğrenmeye başlamakta oldukça yararlı olacaktır.

phonetic

Seviyenize Uygun Bir Şekilde Konuları Seçip Çalışınız

Eğer bu dili hiç bilmiyorsanız A1 (Başlangıç) seviyesinden olacak şekilde konuları belirleyip adım adım gidecek bir şekilde plan çizmeniz yararlı olacaktır. Bir anda konular içinde boğulup kendinizi yormanız dersten kaçmanıza sebep olur ve söz konusu dili öğrenmeniz sıkıcı ve zor bir hale gelir. Bu yüzden, seviyenize uygun konuları belirlemek amacıyla bu dili bilen kişilerden ya da kitaplardan destek almanız gerekir.

İstanbul’daki Felemenkçe dil kursları içerisinde 1 numara olan English Box Dil Okulu olarak bu konuda size en iyi hizmeti sunmak için yetkin öğretmenlerimizle birlikte her zaman bir adım uzağınızdayız. English Box Dil Okulu’nda ihtiyacınıza uygun olacak şekilde A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar Felemenkçe dersi almanız mümkündür.

Gramer Yapılarını Temel Hatlarıyla Öğrenin

Bir dili öğrenirken o dilin gramer (dil bilgisi) yapısını ve kurallarını öğrenmek gerekmektedir. İlk etapta çok aşırı ayrıntıda boğulmadan gramer yapılarını incelemek ve kendi dilimizden farklı kullanımları anlamaya çalışmak gerekmektedir. Zamanla yeni konular öğrendikçe de dil bilgisi kuralları daha da oturacaktır. Örneğin, Türkçe sondan eklemeli bir dilken Felemenkçe bu şekilde bir dil değildir ve İngilizceye daha çok benzemektedir. O yüzden, dil bilgisi kurallarını oturtmak o dili rahat bir şekilde anlayabilmeniz için oldukça gereklidir.

Ayrıca bazı zamanlar bizdeki gibi kullanılmayabilir. Örneğin, “Ik ben morgen in Spanje.” cümlesini ele alalım. Gramere hakimseniz bunun “Yarın İspanya’da olacağım.” Anlamına geldiğini hemen anlarsınız. Öğrenimin başında olan ve gramer bilgisi tam olarak pekişmemiş kişiler bu cümleyi “Bu sabah İspanya’dayım.” şeklinde çevirebilirler. Burada dilin inceliklerini bilmenizi gerektiren iki durum vardır. Birincisi, Felemenkçede şimdiki zamanda konuşmanın bazen geleceğe atıfta bulunabiliyor olması. İkincisi, “morgen” kelimesinin hem “sabah” hem de “yarın” anlamına gelebilmesi. Bunun gibi incelikleri anlayabilmek zamanla ve iyi bir çalışma ile mümkün olacaktır.

Her Gün Yeni Flemenkçe Kelimeler Öğrenin

Okuduğunuz metinler ya da dinlediğiniz yayınlardaki seçtiğiniz kelimeleri ve bunların Türkçe karşılıklarını, isim, sıfat ya da fiil olduğu gibi bilgileri belli kartlara yazın. Bu kartlar ile ara sıra kendinize hatırlatmalar yapın. Her gün en az 5 yeni kelime öğrenmeye gayret edin. Zamanla seviyenize ve ihtiyacınıza göre bu kelime sayısını artırabilirsiniz.

dinleyin

Günlük Hayatta Sıklıkla Karşılaşabilecek Cümleleri Tekrar Edin

Bir dili öğrenirken en başta atılacak adımlardan biri de o dile ait basit cümleleri bir kâğıda yazarak sıklıkla tekrar etmektir. Hatta zaman zaman bunları sesli bir şekilde okumak hem pekiştirme yapmak hem de telaffuzunuz için oldukça yararlı olacaktır.

Örneğin, basit selamlaşma cümleleri, tanışmak için gerekli olan soru cümleleri, karşınızdaki kişinin nereli olduğunu sormak, adres sormak ya da basit alışveriş yapma cümleleri gibi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kalıplaşmış cümleleri çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra sayıları, günleri, ayları ve mevsimleri de öğrenmek ilk etapta yararlı olacaktır.

Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz birkaç Felemenkçe cümle aşağıda derlenmiştir. Sizde bu listeyi ihtiyacınıza yönelik olarak çoğaltabilirsiniz.

  • Ja: Evet [ya]
  • Nee: Hayır [ney]
  • Wat is jouw naam?: İsmin ne? [vat is yav nağm?]
  • Hoe gaat het? : Nasılsın? [hu ğaat het?]
  • Hoe laat is het?: Saat kaç? [hu lağt is het]
  • Welke dag is het?: Hangi gün? [velkı dah is het]
  • Hoe lang verblijf je hier al?: Burada ne kadar zamandır yaşıyorsun? [hu lang ferbleyf ye hiğr al]

Dile Sürekli Maruz Kalmak

Bir dili öğrenmenin en etkili yolu, o dile sürekli maruz kalmaktır. Felemenkçe günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir dil olmayabilir. Her birimiz Felemenkçe konuşulan ülkeleri önceden ziyaret edip pratik yapabilme şansı bulamayabiliriz. Ama dil okullarının konuşma kulüplerine katılarak ya da bu dili konuşan kişilerle bir araya gelmeye çalışarak pratik yapabiliriz.

Aynı zamanda, bu dilde okumalar yapıp, dizi/film izlemek ya da radyo dinlemek güzel bir başlangıç olabilir. Genelde yapılan en büyük hatalardan biri sadece dinlemenin yeterli olacağı yönündedir. Dinlemenin öğrenmeye etkisi yadsınamaz fakat yeterli değildir. Dinlediklerimizi yazıya döküp, tekrar etmeye çalışmak veya bir başkasına aktarıp dinlediklerimiz hakkında diyaloğa girmek ve bunu mümkünse ana dili Felemenkçe olan birisi ile yapabilmek etkili bir öğrenme yöntemidir.
Bunun yanı sıra seviyenize uygun olarak kitapları okumak da oldukça etkilidir. Başlangıç seviyesi için okul öncesi ve ilkokul çocuk kitaplarını tercih edebilir, aşama kaydettikçe daha ileri seviye okumalar yapacak hale gelebilirsiniz.

maruz flemenkce

Tekrar Etmenin Gücüne İnanın

Çalışmalarınızı belli aralıklarla tekrar etmek, öğrenmiş olduğunuz yeni dile ait bilgileri geçici bellekten kalıcı belleğe atmanıza yardımcı olur. Böylelikle öğrendiklerinizi pekiştirir ve daha iyi Felemenkçe öğrenmenin yolunu açmış olursunuz.

Bu küçük tüyolar özellikle başlangıç seviyesinde Felemenkçe öğrenecek kişilerin işine yarayacak olsa da profesyonel bir yardım almak daha etkili bir yöntemdir. English Box Dil Okulu bu noktada imdadınıza koşmaktadır.

Neden Felemenkçe Kursu İçin EnglishBox’ı Tercih Etmeliyim?

EnglishBox’ta kişinin ihtiyacına ve zamanına yönelik olarak en etkili ve verimli bir şekilde Felemenkçe öğrenimi sağlanır. Dersleri, ana dili Felemenkçe olan ya da uzun yıllar bu dilin konuşulduğu ülkelerde yaşayıp eğitim görmüş, sertifikalı uzman eğitmenler verir.

Online dünyanın nimetlerinden fazlasıyla yararlandığımız günümüz dünyasında, My.Box online eğitim platformu ile öğrencilerinin her zaman yanında yer alır. Binlerce kaliteli içeriğe ulaşımını sağlar.

Hollanda’nın 1 Ocak 2022 itibari ile yürürlüğe koymuş olduğu yasa neticesinde AB dışındaki ülkelerden gelecek herkes, Oturma İzni (MVV) ya da Aile Birleşimi Vizesi alabilmek için Sivil Entegrasyon Sınavı’nı B1 seviyesinde tamamlamak zorundadır. English Box, sizleri Felemenkçe (Hollandaca) yapılan bu sınava, sınav odaklı ve aynı zamanda CEFR sistemine uygun müfredat eşliğinde %100 başarı garantisi ile hazırlamaktadır.

Öğrencilerimizin %99’undan fazlası EnglishBox’ın Felemenkçe kur içeriğini ve sonuçlarını Süper olarak değerlendirmiştir. Öğrencilerimizin Sivil Entegrasyon Sınavı’na dair başarı karnesini web sitemiz üzerinden görebilirsiniz.

Joker Kur ve Joker Ders imkanları ile EnglishBox Flemenkçe Kursu, öğrencilerinin daha da başarılı olması için uğraşır. Joker Kur uygulaması ile öğrenciler diledikleri kuru bir (1) kereye mahsus olmak üzere tekrar etme imkanına sahiptirler. Joker Ders imkânı ile de öğrencilerimiz anlamadıkları ya da kaçırdıkları dersleri telafi edebilirler. Her öğrencinin önceden randevu alması kaydıyla 8 (sekiz) ders birebir telafi dersi alabilme hakkı mevcuttur.

Siz de ayrıntılı bilgi edinmek için kendinize en yakın English Box şubesine gidebilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. İletişim formumuzu doldurduğunuz taktirde en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

IELTS

2023 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2023 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

Flemenkçe

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi

Daha önceki yazımızda Hollanda Aile Birleşimi Vizesi, Oturum İzni (MVV – Machtiging tot Voorlopig Verblijf) gibi bilgilere kısaca değinmiştik. Bu yazımızda ise bu konuyu daha

sizi arayalim