Kişiye En Uygun Dil Öğrenme Metodunun Belirlenmesi

Her insanın parmak izleri farklı farklıdır. Hatta bir insanın elindeki tüm parmakların izleri dahi birbirine benzememektedir. O yüzden kriminal araştırmalarda parmak izi suçluyu belirlemek adına en etkili delillerden biri olabilmektedir. İşte parmak izlerinin farklı olması gibi her birey de farklı farklıdır ve bu onların öğrenme stillerine de yansır. Her insan kendi yeteneğine, seviyesine, zevkine, dil kullanma becerisine, hedeflerine, içinde bulunduğu şartlara, ayırabildiği zamana ve ekonomik durumuna göre farklı bir öğrenme stili belirlemek durumundadır. Bazı insanlar rol yapma oyunları ile daha hızlı ve iyi öğrenirken bazı insanlarsa oyun oynayarak öğrenmeyi tercih edebilir. Bunlar haricinde film izleyerek ya da belirli bir konuya ait ses kayıtlarını dinleyerek daha iyi öğrendiğini ifade edenler olduğu gibi sadece okuyarak konuya daha iyi adapte olduğunu ve daha iyi öğrenebildiğini iddia edenler de vardır. Yabancı bir dil öğrenmek için de çeşitli akıllı cihaz uygulamalarından, oyunlara, yüz yüze alınabilecek derslerden, online derslere ya da bunların harmanlanmış versiyonlarına varana kadar bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Bu yazımızda ise hangi yöntemin sizin için daha iyi olduğuna karar vermeniz için bazı ipuçlarına değineceğiz.

Sıfırdan Başlayanlar İçin İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Günümüzde akıllı telefonlar ya da tabletler hayatımızın her alanına girmiş vaziyettedir. Yabancı dil öğrenimi için de bir sürü uygulama söz konusudur. Bu tür uygulamalar yeni bir dil öğrenimi sürecinde basit anlamda bir temel oluşturmak açısından oldukça etkili ve ucuz bir yöntemdir. Bu uygulamalar aracılığıyla hedeflenen dilin basit gramer yapıları ve belli temel kelimeleri öğrenmek mümkündür. Bu tür programlar oyunlaştırma yöntemini seçerek dil öğrenimi sürecini daha eğlenceli hale getirmektedir ve çoğunlukla insanların boş zamanlarında vakit geçirmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Intermediate ya da Advanced seviyesindeki kullanıcılar da pratik yapmak ve bilgilerini tazelemek amacıyla bu tür uygulamaları kullanılabilir. Yalnız bu uygulamaların etkin bir dil öğrenimi için tek başına yeterli olmadıkları da unutulmamalıdır.

Geri Bildirimlerin Gücüne İnananlar

Birçok kişi kitaplar ya da online materyal ile öğrenmeyi sıkıcı bulabilir. Daha da doğrusu bu yetersiz kalabilir. Bu kişiler çoğunlukla fiziksel bir etkileşimin eksikliğini hissederler ve yüz yüze geri bildirim alabileceği sınıflarda eğitim görmeyi tercih eder. Bu kişiler için sınıflarda öğretmenlerinden aldıkları geri bildirimler oldukça elzemdir ve bu şekilde konuşmayı hedefledikleri dili daha iyi öğrenebilmektedirler. Böylece sadece gramer ya da kelime öğrenmeye yönelmektense geri bildirimlerin yardımıyla telaffuzdan, tonlamaya, atasözleri ve deyimler gibi yerel ifade şekillerinin nasıl olması gerektiğine kadar her şeyi birinci elden karşılıklı öğrenme fırsatı bulurlar.

Bireysellikten Vazgeçemeyenler

Bu kategorideki kişilerse kalabalık ortamlardan bir hayli sıkılırlar ve çoğunlukla bir bilgisayar, akıllı cihaz ya da kitap gibi materyaller ile tek başlarına öğrenme sürecini tercih ederler. Takıldıkları noktalarda etkileşime geçmekten ötesini kendilerine eziyet sayarlar. Bir kısmı birebir yüz yüze eğitimi de tercih edebilmektedir. Bu kişilerin bir avantajı içinde bulunabilecekleri diyalogları kafalarının içinde zaman zaman tekrar ediyor yani bir nevi pratik yapıyor olmalarıdır. Ara sıra içinde bulunabilecekleri senaryolara dair diyalogları bir başlarına geliştirip konuşmaya çalışırlar. Bunu tango seven ve bu dansı öğrenmek isteyen bir kişinin hem kadın hem de erkeğin dans figürlerin öğrenmesi ile eşdeğer tutabiliriz. Böylece kişi o dansa dair tüm figürlere daha aşina olur.

Küçük Bir Grup Halinde İngilizce Öğrenmeyi Tercih Edenler

Bazı kişilerse tek başlarına öğrenme yolculuğuna çıkmaktansa küçük gruplar halinde bir ekip çalışması ile bunu yapmayı tercih eder. Takıldıkları yerleri birbirine sorup ve birbirlerini cesaretlendirerek ilerlemeyi, ortak alıştırmaları yapıp üzerinde birlikte çalışmayı tercih edebilirler. Aslında burada, kurslardaki sınıf içi dinamiğin bir benzeri vardır. Aynı seviyeye sahip kişilerle bir arada ders dinleyerek öğrenmekten farksız değildir. Bazı insanlar kendisi gibi benzer hataları yaparak öğrenen kişilerin yanında daha rahat etme eğilimindedirler.

Hangi gruba ait olursanız olun ya da hangi seviyede bir öğrenen olursanız olun size uygun ve en doğru metodu bulmak hiç de zor değil. Hedefinize, ihtiyacınıza ve performansınıza yönelik en etkili yabancı dil kurslarını öğrenmek isterseniz English Box’ın yetkin ve güler yüzlü kadrosu ile bir randevu ayarlamayı ihmal etmeyin.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim