Nasıl İngilizce Konuşabilirim?

Nasıl İngilizce öğrenirim
  1. Bölüm

Bu yazımızda İngilizce öğrenmeye başlayan hemen herkesin daha ilk günlerden itibaren sorduğu soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Hepimizin bildiği gibi, dil öğrenimini iletişim kurmak için önemsiyoruz. Çağımız, iletişim hatta daha da gerçek ifadesiyle dijital iletişim çağı olarak adlandırılabilir. Hal böyle olunca, Dünya’da en çok konuşulan dil olan İngilizceyi öğrenmek birincil önceliğimiz durumuna geliyor. Ne var ki daha ilk adımı atmadan Nasıl İngilizce konuşabilirim, İngilizce konuşmaya ne zaman başlarım, bu kursla İngilizce konuşabilir miyim gibi sorular peş peşe soruluyor. Hatta biraz zaman geçince bu soruların yanına klasik bir cümle ekleniyor: “Anlıyorum ama konuşamıyorum. “

Bir ortamda üzerine en çok yorum yapılan konuların başında sağlık, sanat, spor, politika ve eğitim gelir. Hele konu yabancı dil öğrenimi ise soruların yanına eklenen yanıtlar da gecikmez:

Kursa giderek dil öğrenilmez.

Yurt dışına çıkman lazım.

O kadar para vereceksin boşa.

Bizim filancanın oğlu/kızı… senelerdir ders alıyor ama daha iki cümle kurduğunu görmedik.

Bunlar hep para tuzağı.

Bir program var, onu indir öğrenirsin.

Falanca kursa gittim hiçbir şey öğrenemedim.

Yukarıdaki örneklere benzer yüzlercesini verebiliriz. Bu cümlelerin hepsinin doğru ve aynı zamanda hepsinin yanlış olduğunu söylesek acaba ne düşünürdünüz? O zaman durun da size açıklayalım.

Kursa giderek dil öğrenilmez.

Eğitim, bir davranış değişikliği meydana getirme sürecidir. Davranışın değişmesi ise zaman, tekrar ve disipline gerek duyar. Hele ki on yaştan itibaren yeni bir dil öğrenimi ana dil olarak algılanmadığı için durum daha hassas bir hale gelir. Elbette hiçbir kurs, öğrenen bireyin kendisi gereğini yapmadıkça ona yeteri kadar fayda sağlayamaz ancak profesyonel bir yol arkadaşı ile sistemli bir ilerleme olmadan da hedeflediğiniz yola varmak neredeyse imkansızdır. O yüzden bu cümle, English Box gibi yetmiş yılı aşkın deneyime sahip bir kurum için doğru değildir. English Box Bakırköy yerleşkesinde her öğrenci, bireyselleştirilmiş eğitim planlamaları ve birebir takip ile izlenir. Öğrenen sorumludur, temeldedir, merkezdedir ancak yanında kendisine rehber olup destek sağlayacak bir marka vardır.

Yurt dışına çıkman lazım.

Keşke dil öğrenmek isteyen herkesin orta ve uzun dönem yurt dışı deneyimi edinecek maddi donanımı olsa. Elbette ki yurt dışı, İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu ülkeler; dil öğreniminizi pekiştirmek, hızlandırmak için harika birer fırsattır fakat tek yol değildir. Diğer taraftan yurt dışına giden herkes; o ülkenin dilini öyle kolayca öğreniyor olsaydı, onlarca yıldır Almanya’da yaşayan tüm göçmenler ana dil seviyesinde Almanca konuşurdu ve yahut İngiltere’de yaşayan herkes akıcı bir İngilizce ile hayatını devam ettirirdi. Yeniden iki nokta gözümüze çarpıyor. Yurt dışındayken de alanında uzman eğitmenlere, ciddi bir rehberliğe ihtiyacımız var. Uçaktan indiğimiz gibi dil, uzun süreli hafızamıza altın harflerle kazınmayacak. Bunu başaracak yine öğrenen bireyin kendisi olacaktır ama taşın altına elinizi koyarken size sağlam bir dayanak da lazımdır. İşte English Box bu noktada devreye giriyor.

O kadar para vereceksin boşa.

Yalnızca kurs/ ders ücretini ödeyip İngilizce öğreneceğini sanan bir aday için bu cümle oldukça yerinde ancak işin boşa olmamasını sağlamak da kişinin kendi elinde. Elbette kaliteden ödün vermeden ve bütçeyi de dar boğaza sokmadan hareket etmek lazım fakat maddi ve manevi emek verilmeden, bedel ödenmeden de hiçbir başarı gerçekleşmez. O yüzden kaliteli ve kendini kanıtlamış bir kurum olan English Box için eğitim ücreti yine öğrencinin performansı ile doğru orantılıdır. Öğrenci eğer gerekeni yapıp gelişimini hızlıca gösterebiliyorsa daha az bütçeyle daha çok eğitim alabilir. Siz zamanınızı boşa harcamamak konusunda kendinize güvenin. Gerisini English Box Bakırköy eğitim danışmanlarına, eğitmenlerine ve sistemin kendisine bırakın.

Bu açıklamaları hemen her cümle için kurabiliriz. Önemli olan bu cümleleri kurmanıza sebep olacak etkenleri ortadan kaldırmanız. Haydi gelin ilk sorularımıza dönelim:

Nasıl İngilizce konuşabilirim?

İngilizce konuşmaya ne zaman başlayabilirim?

Eurocentes Bakırköy yerleşkesi, açık erişim sunduğu my.English Box platformu ile öğrencilerini tek tek takip ederken bir yandan da onlara sınırsız kaynağa ulaşma şansı verir. Dinlediğini anlamayan bir kişinin sorulan soruya cevap verme ya da soruya uygun yorum yapma şansı olmaz. Bu yüzden öğrenciler bol bol dinleme (listening) egzersizleri yapmalıdır.

English Box Bakırköy yerleşkesindeki aktivite derslerine katılmadan İngilizce konuşmanız çok zordur. Uzman eğitmenlerle ders dışı aktiviteler, pratik yapma, öğrendiklerinizi pekiştirme imkânı dururken siz hâlâ aktivite derslerine katılmadınız mı?

Kelime bilginiz, konuşmanızı ve konuşmanızın akıcı olup olmamasını doğrudan etkiler. Bu sebeple bol bol okumalı, yazma çalışmaları yapmalı, sözlük karıştırmaya üşenmemeli ve yeni kelimeler öğrenmek için çabalamalısınız. Ne kadar çok kelime bilirseniz kendinizi o kadar rahat ifade edebilirsiniz.

English Box Bakırköy yerleşkesi eğitiminizin başından sonuna kadar her anlamda sizi destekleyecek ve sizi doğru yönlendirerek başarmanıza destek olacak. Siz yeter ki çabalamaya hazır olun. Sizsiz bir eksiğiz!

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim