En Etkili 3 İngilizce Kelime Öğrenme Taktiği

Kelime Öğrenme Taktikleri

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

Oxford sözlüğünde yaklaşık 500.000 kelime olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu sayıya muhafazakarlık sebebiyle çıkarılmış argo kelimelerin dahil olmadığını ve yeni türetilen kelimelerin de yer almadığını söylersek ne düşünürdünüz? Uzmanlar muhtemelen 1 milyondan fazla ingilizce kelime olduğunu düşünüyorlar.

Sözlüğe göz atmak için; https://www.oxfordlearnersdictionaries.com

Durun! Hemen gözünüz korkmasın. Çünkü günlük hayatta sıkıntı yaşamadan İngilizce konuşabilmek için insanlara 1500 kelime yeterli oluyor. Daha doğrusu temel şeyleri anlatabilmek ve iletişim kurabilmek için gereken minimum sayının bu olduğu düşünülüyor. Düzgün bir okuma aktivitesi yapabilmek, okuduğumuzu anlayabilmek içinse 3500-5000 arası kelimeye ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiş. Dili etkin bir şekilde kullanıp ortaya iyi yazılar ortaya koyabilmek için ise 10.000-18.000 arasında bir kelime dağarcığının olması gerektiği görüşü hakim uzmanlar arasında.

Bu sebeple de İngilizce öğrenimin bir kısmı (özellikle ilk başlarda) yoğun bir şekilde kelime öğrenmeye çalışmakla geçiyor. Bunu doğal bir sonucu olarak da birçok öğrenci yeni kelimeleri öğrenmek için kelime listesi ya da kartları hazırlamaya ciddi bir emek verir. Bu, ilk başlarda kelime öğrenmek için etkili bir yöntem iken belli bir süre sonra işkence halini alabilir.

İşte bu yazıda zamanınızı boşa harcamadan yeni kelimeler öğrenmenin etkin yolları ve eski öğrendiğimiz kelimeleri hatırlayabilmenin püf noktalarına değineceğiz.

İngilizce Kelimeleri Bağlam İçinde Kullanın

Kelimelerin teker teker karşılıklarını yazıp ezberlemeye çalışmanın sizi yarı yolda bırakacağı kesin gibidir. Ezberlemeye çalışılan bu kelimelerin çoğunu birkaç hafta içinde çok çabuk unutmanız doğaldır. Etkili olan yöntem ise kelimeleri bağlamları içinde öğrenmeye çalışmaktır. Herhangi bir İngilizce kelimenin günlük yaşamda hangi durumlarda görüldüğünü ya da duyulduğunu bağlamdan kopuk olmayacak şekilde kullanmak çok daha faydalıdır. Bu şekilde kelimeleri hatırlamak çok daha kolay olacaktır.

Bu nedenle, yeni kelimeleri gördüğünüz ilk duruma bağlayabilmek için her zaman ilginç videoları, makaleleri, ses kayıtlarını ya da kitapları incelmeyi öncelik haline getirin. Yeni öğrendiğiniz kelimeyi geçtiği cümleyle birlikte yazarak çalışmaya özen gösterin. Sonrasında ise bu yeni öğrendiğiniz kelimeyi başka cümleler içinde kullanmaya çalışın. Bu işlemi tekrar ettikçe, zamanla, o kelimenin nasıl durumlarda kullanılabileceğine dair daha kapsamlı bir fikir edinmiş olacaksınız.

kelime liste

İngilizce Kelimeleri Hatırlamak için Tekrar Edin

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ertesi gün hatırlamaya çalıştığınızda daha kolay bir şekilde hatırlarsınız ama araya biraz daha zaman girdikçe birçoğunu unutmaya başladığınızı fark edersiniz. Bunun önüne geçebilmek ve yeni kelimeleri dağarcığınıza katabilmek için sık tekrar yapmalısınız.

Karşılaştığınız kelimeleri haftada 4-5 kere bağlamdan kopuk olmayacak şekilde tekrar gözden geçirmek, bu kelimeleri uzun süreli hafızanıza atmanıza ve gerektiğinde daha kolay hatırlamanıza olanak tanıyacaktır. Her tekrara 15 dakika gibi küçük süreler ayırmanın dahi oldukça yararını göreceğinize emin olabilirsiniz. Buradaki anahtar nokta, ilk hafta içinde gördüğünüz ya da duyduğunuz kelimelere 4-5 sefer daha kendinizi maruz bırakmaktır.

Yeni kelimeleri gözden geçirmenin ve yeni kelimeleri dağarcığınıza katmanın en iyi yolunun, yeni kelimeleri başlangıçta gördüğünüz yerden okumak ya da izlemek olduğunu unutmayınız.

İngilizce Konuşmamı Nasıl Geliştiririm?

Eski Kelime Listelerine Çalışmaya Son Verin

Eğer bir kelime sıklıkla kullanılıyorsa onunla kısa bir süre sonra tekrar karşılaşacaksınızdır. Bu nedenle, unuttuğunuz kelimelerin büyük çoğunluğunun daha az kullanılan kelimeler olduğu varsayımını yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Bir daha kullanmayacağınız bir kelimeyi hatırlamaya çalışmak için ekstra çaba harcamak anlamsızdır. Bu yüzden, kelime dağarcığını geliştirirken öncelikli hedef sıklıkla kullanılan kelimelere odaklanmak olmalıdır.

tekrar kelime
İngilizce Kelime Öğrenmede Liste Oluşturma

Sıklıkla kullanılan kelimeleri öğrendikten sonra hatırlaması daha zor olan kelimelere geçebilirsiniz. Ayrıca hatırlamakta güçlük çektiğiniz söz konusu kelimeleri de muhtemelen zamanla karşılaştığınız zaman anımsayacaksınız. Bu yüzden, aynı yerde takılıp kalmak ve eski kelime listelerine çalışmaktansa yeni kelimeler öğrenmeye devam edin. Eğer bir kelimeyi öğrenemiyorsanız o an için vakti gelmemiş demektir.

Bazen bazı kelimeleri daha zor öğreniriz ya da hatırlamakta güçlük çekeriz, çünkü daha önce benzer kelimeleri öğrenmemişizdir. İngilizce kelime haznemiz geliştikçe daha zor, daha tuhaf kelimeleri ve ifade biçimlerini öğrenmek ve daha önce öğrendiğimiz kelimeler ile bağlantı kurup ilerleyebilmek daha kolay bir hale gelecektir.

Dile maruz kaldıkça, daha fazla okuyup daha fazla dinleme yaptıkça, ilk etapta hatırlamadığınız kelimeler ile daha önce karşılaştığınızı anımsayacak ve zamanla o kelimeleri de kelime dağarcığınıza katacaksınız. Beyniniz hazır olduğunda, tereyağından kıl çeker gibi her türlü kelimeyi konuşmalarınıza katabildiğinizi ve rahatlıkla kendinizi ifade edebildiğinizi fark edeceksiniz. Burada size düşen görev yılmadan ve sistematik bir şekilde çalışmaya devam etmektir.

Siz de kelime öğrenme hızınızı daha da artırmak ve daha etkili metotları deneyimlemek için English Box Dil Okulları’nın Bakırköy ve Bakırköy’deki yerleşkelerini ziyaret edebilirsiniz. İhtiyacınıza, çalışma temponuza ve seviyenize uygun kurlarımızdan birisiyle yabancı dil öğrenme serüvenine yelken açmak için daha fazla vakit kaybetmeyin!

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim