Yabancı Dil Öğrenmeyi Kolaylaştırmak İçin Etkili 7 Alışkanlık

Dışarıdan baktığınızda bazı kişiler neredeyse hiç çabalamadan yabancı dil öğreniyormuş gibi gelir ya da size kıyasla daha az çabaladıkları gibi bir hisse kapılabilirsiniz. İnsan psikolojisinin sıklıkla yaptığı yanlış bir çıkarsamadır esasında bu. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi her kişinin öğrenme süreci kişiye özgü farklılıklar gösterse de aslında her kişi belli bir çaba harcamaktadır. Çalışmadan hiçbir şey elde edilemeyeceği unutulmamalıdır. Muhtemelen bu kişiler sizden daha sistematik, düzgün ve planlı bir şekilde çalışmaktadır. Yani düzgün bir eylem planları vardır. Bu da öğrenme süreçlerine yansıyordur. Aşağıdaki rehberimiz ve English Box farklıyla siz de kendinize en uygun süreci bulabilirsiniz.

İşte işinize yaracak bazı ipuçları:

Öğreniminizi Planlayın ve Proaktif Olun

Yazının başında da  belirttiğimiz gibi etkili bir öğrenim planı oluşturabilmek oldukça önemlidir. Bunun bir sonucu olarak da karşılaşacağınız zorlukları önceden tahmin edebilir ve onlara karşı etkili önlemler alabilir yani proaktif bir kişi olabilirsiniz.

pro aktif

Bunun için aşağıdaki sorulara olabildiğince dürüst bir şekilde yanıt verin.

Hangi konuları biliyorum?

Güçlü olduğum ya da iyi bildiğim konular hangileri?

Zayıf olduğum alanlar nelerdir?

Odaklanmak istediğim herhangi bir alan ya da konu var mı?

Dinleme, Konuşma, Yazma ya da Anlama becerilerimden hangisi daha iyi? Hangisinin üzerine daha çok yoğunlaşmalı ve bir çalışma rutini oturtmalıyım?

(Eğer devam ettiğiniz bir kurs varsa) Gittiğim kursun sonunda elde etmek istediğim nedir?

Haftalık olarak başarmak istediğim nedir? Her hafta alacağım hangi sonuçlar beni memnun edecektir?

Yukarıdaki gibi soruları sorarak ve bunları dürüstçe yanıtlayarak tam olarak hedefinizi belirleyip öğrenme yolculuğunuzun sorumluluğunu almaya başlayabilir ve bir öğrenme haritası çıkarabilirsiniz. Bu şekilde bir planlama ve yaklaşımla hedeflerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu yolu çizebilmek her zaman kadar kolay olmayabilir ve kişinin sıkıştığı yerlerin olması da doğaldır. Bu noktada profesyonel bir yardım oldukça işinize yarayacaktır. English Box Dil Kursu ve deneyimli kadrosu da sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir plan çizmek ve sizi başarıya götürecek yola adım atmanız için yanınızda olmaya hazırdır.

plan
Concept of online communication or social networking. Wooden cubes with speech bubbles linked to each other with lines.

Sıklıkla Alıştırma Yapın

Sınıf içerisinde öğrendiklerinizle yetinmeyin. Sınıf dışında da olabildiğince dinlemeye, yazmaya ve konuşmaya çalışın. Bu noktada English Box’in online eğitim platformu olan my.English Box ile ihtiyacınız olan binlerce alıştırmayı incelemeyi ihmal etmeyiniz. Gerektiğinde öğretmenlerinizle de iletişim kurup ekstra materyal talep etmekten de geri durmayınız.

Sınıf dışı aktivitelere katılmaya özen gösteriniz. Örneğin sınıf arkadaşlarınızdan biriyle belirlediğiniz herhangi bir konu hakkında belirlediğiniz süre boyunca (5 ya da 10 dakika olabilir) konuşmalar yapmaya çalışın.

Öğrendiğiniz dili iyi derecede bilen (ya da ana dili o dil olan birisiyle)  e-posta aracılığıyla düzenli olarak yazışmaya çalışın. Bunun yerine anlık mesajlaşma uygulamaları da kullanılabilir ama öğrendiğiniz dile dair bir sınava (IELTS, TOEFL vb.)  girmeyi düşünüyorsanız yazım kurallarına daha çok itibar edilerek iletişim kurulan e-posta adresleri üzerinden yazışmak daha sağlıklı olacaktır.

Arkadaşlarınız ile belirlediğiniz herhangi bir konu hakkındaki bir yazıyı okumak ya da podcast yayınını dinleyip onun üzerine konuşmaya çalışmak da etkili bir alıştırma yöntemi olacaktır.

Yukarıdaki örnekler haricinde aklınıza gelen başka yöntemlerle de alıştırma yapmaya gayret ediniz. Bu dinamik bir öğrenim yolu oluşturmanızda ve öğrenim süreciniz için düzgün bir tempo yakalamanızda oldukça yardımcı olacaktır.

Gün Sonunda Küçük Bir Ders Tekrarı Yapın

Ders sonrası o gün öğrenilenleri tekrar etmek, alınan notları gözden geçirmek, öğretmeninizden aldığınız geri bildirimler ve değerlendirmeler eşliğinde işaret edilen noktalara çalışma alışkanlığı edinmek de yabancı dil öğrenimini kolaylaştıracaktır.

Tekrarlar sırasında yeniden küçük notlar oluşturabilir ve bunları post-it’lere yazarak gözünüzün önünde olacak yerlere asabilirsiniz. Böylelikle sürekli olarak bunlara maruz kalır ve öğreniminizi pekiştirebilirsiniz.

Benzer şekilde kelime kağıtları oluşturabilir ve bunlarla pratik de yapabilirsiniz.

Günümüzde artık hepimizin telefonları ses kayıt özelliğine sahip. Özellikle telaffuzunu geliştirmek isteyenler belirli bir konu hakkında konuşup bu sesleri kaydedebilir ve daha sonra bu kayıtları dinleyerek hangi kelimelerde telaffuz sorunu yaşadıklarını daha kolay tespit edebilirler. Daha sonra sorun yaşanan bu kelimeleri listeler haline getirip ara sıra tekrar etmek faydalı olacaktır.

Bunların yanı sıra çeşitli podcastleri dinlemek, filmleri yabancı dilde ve altyazılı izlemek gibi, öğrenilen dilde haberleri ya da çeşitli yazıları okumaya çalışmak gibi aktivitelerle de pekiştirmeler yapılabilir.

İlerleme Sürecinizi Takip Ediniz

Çeşitli notlar alarak ya da tablolar oluşturarak performansınızı izleyip ilerlemenizi takip ediniz.

“Grammar”, “Telaffuz Sorunu”, “Kelime Bilgisi” gibi başlıklar oluşturup bu ilgili başlıklar altına yaşadığınız sıkıntılarla ilgili küçük notlar almayı deneyiniz. Örneğin yeni bir kelime öğrendiğinizde 

bunu ilgili yere ya da kağıtlara yazarak cümle içinde örnek kullanımını da yazınız. Bunun yanı sıra isim, sıfat, fiil ya da zamir olup olmadığı bilgisini de eklemek yararlı olacaktır.

English Box Dil Okulları’nın sağlamış olduğu my.English Box platformu sayesinde de ilerlemenizi daha zahmetsiz bir şekilde ve kolaylıkla takip edebilirsiniz. Üstelik öğretmenlerinizle de iletişim kurabilir ve geri bildirimler alabilirsiniz.

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Sınıf içerisindeyken soru sormayı ve sorulara verilen cevaplar ile alınan geri bildirimi bir kazanım olarak değerlendirebilmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Sınıf içinde soru sormaktan çekinmek kültürümüze yerleşmiş ciddi bir sorundur. Bunu kırmak güç olsa bile anlamadığınız yerde doğru soruları sormanın yabancı dil öğrenimi yolunda etkili bir adım olduğunu unutmayınız. Sormaktan imtina ettiğiniz her soru zamanla birikerek yığınlar halinde tekrar karşınıza çıkacak ve öğrenim sürecinizi kötü etkileyecektir. Bu yüzden, soru sormanın dil öğrenimi performansınızı yönetmenizde ve hatalarınızdan yeni şeyler öğrenmenizde etkili bir alışkanlık olduğunu göz ardı etmeyiniz.

Girişken Olun, Risk Alın ve Hata Yapmaktan Korkmayın

İnsanlar yabancı dil öğrenim sürecinde sıklıkla konuşurken hata yapmaktan ve gülünç duruma düşmekten korkarlar. Bu yüzden kişi oldukça gerilir. Bu da öğrenim sürecini yavaşlatır. Bunun yanı sıra, insanlar genellikle çocukların dilleri daha kolay öğrendiklerini düşünürler. Bir yetişkine göre öğrenme süreci belki de daha hızlıdır fakat buradaki esas nokta çocukların hata yapmaktan daha az korktukları ve daha girişken oldukları gerçeğidir. Çocuklar hatalar yaparak ve kendilerini yetiştiren yetişkinlerden geri bildirimler alarak zamanla ana dillerini daha iyi bir şekilde öğrenirler ve native-speaker olurlar. Yabancı dil öğrenirken de süreç bundan farksız değildir.

Bu yüzden hata yapmaktan korkmayınız. Konuşmaya istekli olmak, girişken olup risk almak, hatalar yapmak ve bu süreçten bir şeyler öğrenerek yola devam edebilmek oldukça önemlidir. Öncelikle akıcı olarak konuşmaya odaklanın ve zamanla hatalarınızı düzelterek daha doğru olanı öğrenmeye açık olun. Bu alışkanlık sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

aktif olun

Öğrenmenin Sonu Olmadığını Unutmayın

Ne kadar çok çalışırsanız çalışın öğrenecek hep yeni bir şeyler olacağını ve öğrenmenin hayat boyu süren uzun soluklu bir süreç olduğunu unutmayın. Herhangi bir konuya çalışırken eksikleriniz olduğunuzu hissettiğinizde bunu telafi etmek için yeni yollar denemeye çalışın ve elinizden geleni yapın. Asla ümitsizliğe kapılmayın ve yılmadan devam edin. Öğrenim sürecinizin eğlenceli olabilmesi için ilgi alanlarınız ile konuları birleştirmeye gayret edin.

English Box ile Dil Eğitimi Çok Kolay

Siz de daha etkili bir çalışma rutini ve alışkanlığı edinmek, bunun yeni yollarını öğrenmek ve etkili bir şekilde yabancı dil öğrenmek isterseniz English Box Dil Okulları’nı ziyaret ediniz. Gerek deneyimli öğretim kadrosu ve güler yüzlü ekibi ile gerek my.English Box adındaki çevrimiçi platformu sayesinde bunu kolaylıkla yapabilir ve öğrenim sürecinizi takip edebilirsiniz.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim