PTE Nedir?

PTE Academic, akademik İngilizce dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini ölçen bilgisayar tabanlı; YDS, IELTS ve TOEFL’a göre çok daha kolay, hedeflenen skoru almak için kısa sürede sonuç veren bir sınavdır. 

PTE Academic sınavı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti, kamu kurumlarında memuriyet; yurt dışı için ise eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes için uygundur. 

PTE nerelerde geçerlidir?

English Box Bakırköy yerleşkesinde birebir eğitim ile hazırlanabileceğiniz PTE sınavının, YÖK tarafından eşdeğerliliği bulunmaktadır. Üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve akademik İngilizce gerektiren kurumlar için katılımcıların dil becerilerinin gerçek ölçümlerini sağlar. En büyük avantajlarından biri sınava iki gün kala dahi başvuruda bulunulabilmesi ve beş iş günü içinde sınav sonuçlarının açıklanmasıdır. Sınava istenildiği kadar girilebilir; ancak son girilen sınav sonucu gelmeden yeni başvuru yapılamaz.

English Box Bakırköy yerleşkesinde PTE çalışmaları nasıldır?

English Box IELTS, TOEFL gibi uluslar arası sınavlardaki başarısını PTE’de de göstermek için öğrencilerine sınırsız olanaklar sağlar. Sahip olduğu dijital kütüphane my.English Box ile yalnızca kurum içinde değil 7/24 erişim imkânıyla sınav adayının internet erişi olan her yerde adaya çalışma ve eksiklerini giderme fırsatı sunar. IDP partnerliği ile alanında uzman eğitmenlerle çalışma fırsatını verir. Birebir derslerine ek olarak aktivite sınıflarına da ücretsiz katılım şansı tanır ve sınav adayı odaklandığı takdirde başarıya rahatlıkla ulaşır.

PTE sınav formatı nasıldır?

Sınav formatında 4 şıklı 3 şıklı veya boşluk doldurma sorularının olması, verilen bir metin üzerinden kısa cevaplar istenmesi gibi basit ve hızlı cevaplar sayesinde çoğu bölümde zorlanmadan sonuca ulaşılabilir. 

PTE sınavına hızlı bir şekilde hazırlanmak için en az Pre-Intermediate seviyesinde olunmalıdır. Daha temel seviyeler için daha uzun süreli çalışmalar hedeflenir. Adaylara genel İngilizce sınıflarında eğitim görmeleri ya da Pre-PTE gibi sınav hazırlığı öncesi eksiklerini tamamlama fırsatı bulacakları ön çalışmalar tavsiye edilir. Her aday için bireyselleştirilmiş eğitim uygulamaları koordine edebilen English Box Bakırköy yerleşkesi adayın ihtiyaçlarına cevap veren sistemli bir süreç eğitimi sunar. 

Sınav başvuruları Pearson Şirketinin resmî sitesinden online olarak yapılmaktadır.

Test bölümleri ayrıntılı şekilde aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Testin AşamalarıBölümlerGörevlerİzin verilen zaman
Giriş  Zaman sınırı yok
11Kişisel tanıtım1 dakika
Konuşma veYazma2Sesli okuma30-35 dakika tüm bölüm
 2Cümle tekrar etme 
 2Bir görüntüyü tarif etme 
 2Dersi tekrar anlatma 
 2Kısa cevaplı sorular yanıtlama 
 3-4Yazılı metni özetleme20 dakika
 5Yazılı metni özetleme/kompozisyon yazma10-20 dakika
 6Kompozisyon yazma20 minutes
2 Çoktan seçmeli, tek cevaplı sorular32-41 dakika tüm bölüm
Okuma Çoktan seçmeli, çok cevaplı sorular 
  Paragrafları sıralama 
  Okuma: Boşluk doldurma 
  Okuma ve yazma: Boşluk doldurma 
Opsiyonel Ara  10 dakika
31Anlatılan metni özetleme20-30 dakika
 2Çoktan seçmeli, çok cevaplı sorular 
 2Boşluk doldurma 
 2Doğru özeti seçme 
 2Çoktan seçmeli, tek cevaplı sorular 
 2Eksik sözcüğü bulma 
 2Hatalı sözcükleri seçme 
 2Söyleneni yazma 

Dinleme soruları: Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğini ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Ses ve video dosyaları sadece bir kere dinlenebilir; her bir dosyada ses istenildiği gibi ayarlanabilir. Sınavda ses / video dosyaları tekrar oynatılamaz.

Konuşma soruları: Bazı sorular İngilizce konuşma yeterliliğini ölçer. Mikrofona konuşup cevabın kaydedilmesi istenecektir. Cevaplar tekrar kaydedilemez. Uyarı tonunu duyduktan sonra, üç saniye içinde cevap verilmezse, cevap kaydedilmeyecektir ve aday bir sonraki soruya geçmek zorunda kalır.

Yazma soruları: Bazı sorular İngilizce yazma yeterliliğini ölçer. Cevaplarda İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imlâ kurallarından herhangi biri kullanılabilir. Her soruya belirli bir süre içinde cevap verilmelidir. Aday eğer bu süre içinde cevap vermezse, bir sonraki soruya geçmek zorunda kalır.

PTE puanlaması ne şekilde oluşturulur?

Puanlama: Sınav sonuçları; communicative skills (listening, reading, speaking and writing) ve enabling skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse) olarak iki bölümde değerlendirilir. Bunların ortalaması ile de toplam sınav sonucu hesaplanır.

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç saatlik bir sürede tamamlanır. Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir. Toplam sınav sonucu, bunların ortalaması alınarak 10-90 aralığında olacaktır. 

PTE ile CEFR ve YDS eşdeğerliği ne şekildedir?

Aşağıdaki tablolarda PTE ile genel İngilizce seviyeleri ve YDS eşdeğerliklerini bulabilirsiniz.

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi SeviyeleriPTE PUANI
A110-37
A238-54
B155-74
B275-86
C187-89
C290
PTE- AKADEMİKYDS
90100
8795
8490
8185
7880
7575
7170
6765
5560
5055
4550
3845
3040
IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim