SAT (Scholastic Aptitude Test) Nedir?

Sat Nedir

Türkiye’de yaşayan yabancı öğrencilerin ve Amerika’da okumak isteyen Türk öğrencilerin sıklıkla araştırdığı “SAT sınavı nedir?”, “SAT sınavı puanlaması nasıldır?”, “SAT sınavında neler sorulur?”, “SAT sınavına nasıl hazırlanılır?” sorularına dair tüm yanıtlara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SAT sınavı nedir?

SAT, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin Türk üniversitelerine yerleştirilmesi sürecinde birçok üniversite tarafından kabul edilen bir sınavdır. İngilizce olan ve “The College Board” tarafından düzenlenen SAT; ABD’de yılda yedi defa, diğer ülkelerde altı defa uygulanır. SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki bölümden oluşan sınavda, Türkiye sadece SAT 1 sınavını baz alır. 

SAT sınavı 2016 yılında köklü şekilde değişime uğramıştır. Bu tarihten itibaren yanlışlar doğruları götürmemekte ve beş şıklı yerine dört şıklı cevaplar bulunmaktadır. SAT sınavı şu an hem yazılı hem dijital formatta yapılabilmektedir. 

SAT sınavı kaç bölümdür?

SAT, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşur. Sözel bölüm “Reading” ve “Writing” olmak üzere iki alt bölüme ayrılır, üniversitelere girişte sadece “Reading” puanı dikkate alınır. “Writing” kısmı istenmez. Sayısal bölüm ise matematik-geometri sorularından oluşur. Giriş için gerekli minimum puan ise okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir. İsteğe bağlı olarak seçilen “writing” bölümü hariç üç saat süren sınav için “writing” bölümü eklendiği taktirde fazladan elli dakika verilir.

English Box, uluslararası sınavlarda deneyimli kadrosu ile başarısını kanıtlamış nadir kurumlardandır. Dört yetkinlik konusunda da öğrencilerinin gelişimine önem verir ve English Box yerleşkesinde genel İngilizce eğitimini tamamlayıp akademik anlamda okuma becerisi kazanmış bir öğrenci çok rahatlıkla SAT reading sınavında başarılı olabilir.

SAT sınavı kaç yıl geçerlidir? SAT sınavı hangi üniversitelerde geçerlidir?

SAT sınavları sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Türkiye’de hemen her üniversite SAT puanını kabul etmektedir. Boğaziçi Üniversitesi 1600 toplam puan üzerinden 1250 ister ve 800 puanlık matematik bölümünden 680 puan almayı şart koşar. Bunun dışındaki üniversiteler genellikle 1000-1100 puan aralığındadır. Güncel kabul koşullarında her üniversite için ayrıca kontrol edilmesi gerekir. 

SAT sınav ücreti ne kadardır?

SAT sınav ücreti $95 ‘dır. Sınav başvuruları online yapılır. Sınav sonuçları yaklaşık 15 gün içinde belli olur ve beş hafta içinde adayın adresine postalanır. 

Amerika’da üniversite okumak için SAT sınavı şart mıdır?

Amerika’da üniversite okuma hedefi olan öğrenciler SAT 1 sınavını başarılı tamamlamalıdır. Ne var ki adı bilinen, prestijli üniversiteler her iki sınavdan da (SAT 1 ve SAT 2) başarılı sonuçlar isteyebilirler. Sınavda başarılı olmak için en az upper-intermadiate seviyesinde İngilizce bilgisi gerekmektedir.

English Box Bakırköy ve Bakırköy yerleşkeleri , bireyselleştirilmiş eğitim yapısı ve birebir rehberlik hizmetine ek olarak my.English Box eğitim platformuyla öğrencilerinin ana dil seviyesine kadar ulaşacakları bir İngilizce eğitimi sunmaktadır. Kur bazlı değil, yetkinlik bazlı verdiği eğitimle, öğrenci gerçek anlamda bir öğrenme deneyimi yaşayana dek eğitim tamamlanmış sayılmaz. Böylece English Box yerleşkesinde genel İngilizce eğitimini gerçekleştirmiş bir aday, SAT sınavında başarılı olabilecek dil yetkinliğini kazanmıştır. Bunun yanında uluslararası sınavlar için akademik okuma, konuşma, dinleme ve yazma sınıfları bulunan kurum; öğrencilerini yalnız günlük hayata değil, akademik ortamlara da hazır donanıma getirir. 

Siz de uzman eğitmenlerden, kaliteli bir eğitim alıp İngilizce bilginizi ana dil seviyesine yükseltmek istiyorsanız English Box yerleşkesi eğitim danışmanları ile iletişime geçebilir ve gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim