IELTS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngilizce alanında uluslararası geçerliliği olan bir sınava mı girmek istiyorsunuz? O halde bu yazımızı okumanızda yarar var. Çünkü IELTS tam da uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce sınavı. İster yurtiçinde eğitim ve kariyer hedefliyor olun isterseniz de yurt dışında IELTS sınavından başarılı bir sonuç almanın size birçok faydası olacaktır. IELTS sınav başvurusu yapmak istiyorsanız kurumumuza gelerek sınava başvuruda bulunabilirsiniz.

Daha henüz üniversite çağındaysanız ve İngilizce hazırlık gerektiren bir bölümde okuyacaksanız IELTS bu sınıfı atlamanızı sağlayabilir. İkinci olarak IELTS’ten başarılı bir puan almanız yüksek lisans ve doktora programları için de büyük bir avantaj sağlayacaktır. Üçüncü olarak yurt dışında eğitiminize devam etmek istiyorsanız bu sınav size ilaç gibi gelecektir. O halde IELTS sınavı hakkında bilinmesi gerekenlere sırasıyla bir göz atalım:

  • IELTS’in Açılımı: 

IELTS’in açılımı Türkçeye “Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi” olarak çevrilmektedir. Göçmenlik başvurunda birçok ülke tarafından kabul görmekte olan bu sınav dünyada binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir.

  • IELTS’e Kimler Girmeli:

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi İngilizce hazırlık sınıfını atlamak isteyenler, yüksek lisans ve doktora için yabancı dil seviyesini tescillendirmek isteyenler, yurtdışında okumak isteyenler ya da kariyer hedefleyenler, göçmenlik başvurusunda bulunacak olanlar bu sınava girebilirler.

  • IELTS Kaç Bölümden Oluşur:

4 bölümden oluşan bu sınavda sırasıyla dinleme-okuma-yazma ve konuşma alanları bulunur. Sınav yaklaşık 180 dakika sürmektedir. Şimdi de bu dört bölümü inceleyelim:

  1. Dinleme: Bu bölüm de kendi içinde 4 diyaloga ayrılmaktadır. Bu diyaloglar basitten zora doğru ilerlemektedir. Burada yapılması gereken şey diyaloğun sorularını önceden okuyup, diyaloğu dinlerken bu soruların cevaplarını düşünmektir. Kısa ve anlayacağınız notlar tutarak bu bölümü tamamlayabilirsiniz. Toplamda genellikle 40 soru bulunur. Bu sorular boşluk doldurmalar ve çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Diyalogları sadece bir kez dinleme hakkınız bulunur. Bu sebepten çok dikkatli dinlemelisiniz.
  2. Okuma: Bu bölümde sizlere soru ve cevap kağıtlarını dağıtıyorlar. Her bir metin için farklı türde sorular oluyor. Metinlerin tamamını okuyarak süreyi yetiştirmenize imkan yok. Bu sebepten hızlıca tarama yaparak ve öncesinde soruyu okuyup soruya odaklı giderek cevapları daha kolay bulabilirsiniz. Bu bölümde aynı anlamlı kelimeleri bilmeniz ve kelime dağarcığınızın genişliği önem kazanıyor. Soru çeşitleri ise farklı farklı olabiliyor. Çoktan seçmeli, paragraf ile başlığı eşleştirme, boşluk doldurma gibi. 
  3.  Yazma: Bu bölümde 2 adet içerik oluşturmanız istenecek. İlk olarak farklı grafiklerden 2 adet vererek yorumlamanızı isteyecekler. Genellikle kullandıkları grafikler sütun ve daire grafikleri. Diğer bir seçenek ise bir olayın adım adım görsellerini verip bunlarla ilgili sizden neler olduğunu yazarak açıklamanızı isteyecekler. Grafiklerle ilgili olan kısmında tüm grafiği yorumlamanızdan ziyade birkaç önemli noktaya değinmeniz yeterli olarak kabul ediliyor. İkinci olarak hazırlamanız gereken içerikte ise bir konuya katılıp katılmadığınız, ya da avantajlı bulup bulmadığınız bir içerik hazırlamanız gerekiyor. Bunun detayları size veriliyor. Yazdığınız içeriklerin giriş gelişme ve sonuç biçiminde yazılmış olması da ayrı bir önem taşıyor. 
  4. Konuşma: Sınavın son bölümü olan konuşma kısmı genellikle sınavla aynı gün yapılmıyor. Ya bir iki gün öncesinde ya da bir iki gün sonrasında yapılıyor. 3 adet bölümden oluşuyor. İlk bölümde sizden kendinizi tanıtmanız isteniyor. İkinci kısımda ise bir konu üzerinde konuşuyor olabilmeniz gerekmektedir. 3. kısımda ise 2. kısımla bağlantılı sorular sorulmaktadır. Bu bölüm için fazlaca pratik yapmış olmanız büyük bir önem taşımaktadır.
  • IELTS Ne Zaman Yapılır: Her ay 2 3 kez yapılmaktadır. Ve uygulayıcı kurum olan English Box’e kayıt olarak kurumumuzda sınava girebilirsiniz. Ayrıca hazırlık sürecinde de bizimle çalışarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. IELTS sınavı tarihleri 2020 hakkında bilgi almak istiyorsanız iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 
IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim