Listening Nasıl Gelişir? İngilizce Dinleme Becerisi

İngilizce öğrenmeye başlayanların ilk sordukları soruların başında “Ne zaman konuşabileceğim?” sorusu gelir ama aynı zamanda, yeni başlayan hemen herkes dinlediklerini anlamak konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu noktada daima tekrarladığımız bir cümleyi burada da paylaşmakta sakınca görmüyoruz: Dinlediğinizi anlayıp sorulan sorulara cevap veremediğiniz takdirde İngilizce konuşmaktan bahsedemeyiz.

Konuşma iletişimin en temel yapı taşıdır. Ne var ki konuşma monolog ile değil, diyalog ile ilerler. Bu açıdan bakıldığında da karşımızdaki ile anlamlı bir etkileşime geçmemiz şarttır. Bunun da ilk adımı onun söylediklerini, anlattıklarını anlamaktan geçer. İşte bu sebeple, dinleme ve konuşma birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Haydi gelin, dinleme – listening -becerinizi basit çalışmalarla nasıl geliştirebileceğinizi görelim:

  1. Çizgi film izlemeye ne dersiniz? 

Hepimiz çocukluk ve ilk gençlik yıllarında televizyonun karşısına geçip çizgi film izlemişizdir. Çizgi filmlerin yalnız çocuklar için olmadığına ve Dünya’da pek çok yetişkinin de çizgi film izlemekten keyif aldığı gerçeğinden hareketle çizgi filmleri İngilizce, orijinal dillerinde, izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hatta kimi bireyler önce Türkçe olarak izleyip daha sonra aynı çizgi filmleri, orijinal dilde izlemeyi tercih ediyorlar. Neden olmasın?

  1. Filmleri dublajlı izlemeye son veriyoruz!

Aynı etkinliği, öğrenim sürecinizde sevdiğiniz film ve diziler için de tekrar edip geliştirebilirsiniz. Öğreniminizin başlangıcında Türkçe alt yazı desteği almanızda sakınca yok ancak orta seviye bir İngilizce bilirken bile yalnızca orijinal dilde izlemenizi öneriyoruz. Bu yalnızca dinleme değil aynı zamanda doğru telaffuzla konuşmanıza da yarayacaktır. 

  1. İnternetten sonuna kadar faydalanın.

Çağımız bilgiye ve belgeye en kolay erişilebilen çağ. O zaman bunu neden kendi faydamız için kullanmayalım ki? İnternet üzerinde ulaşabileceğiniz on binlerce kısa video ile dinleme pratikleri yapabilirsiniz.

  1. my.English Box kaynakları açık erişiminize sunuyor.

İnternette kaynak çok ama hangileri faydalı ve benim için doğru bilemiyorum mu diyorsunuz. İşte size çözüm. English Box sahip olduğu geniş online kütüphanesini tüm öğrencilerinin açık erişimine sunuyor. Hem de ücretsiz olarak! 7/24 giriş yapabildiğiniz sistem içinde dinleme ve dinlediğinizi anlama yetkinliği kazanabilmeniz için de binlerce egzersiz sizi bekliyor. Daha ne duruyorsunuz!

  1. English Box Bakırköy yerleşkesinin aktivite derslerini kaçırmayın.

Topluluk içinde motive olmak kimilerimiz için daha kolaydır. Siz de onlardansanız listening aktivitelerini kaçırmayın deriz. Her hafta birbirinden farklı konular hakkında dinleme ve konuşma yapmak birkaç ay içinde tahmininizin ötesinde bir gelişme göstermenizi sağlayacaktır.

  1. Akademik sınavlar için dinleme bölümlerinde sıkıntı yaşayanlardansanız, sizin için de çözüm önerimiz mevcut.

Günlük konuşmaları anlayabiliyorum ancak akademik düzeydeki dinleme – listening parçalarında zorluk çekiyorum diyorsanız, biz buradayız. English Box Bakırköy yerleşkesinde IELTS sınıflarında dört temel yetkinlik ayrı ayrı modüllendirilmiştir. 24 ders saatlik çalışmalarda dinleme, dinlerken not tutma, ip uçlarından metnin bütününü kavrama gibi taktik ve tüyolar eşliğinde gerçekleşen eğitimler tam da sizin aradığınız.

Kısacası siz taşın altına elinizi koyup çalışmaya hazırsanız. English Box Bakırköy yerleşkesi danışmanlarından, yetkin eğitmenlerine kadar hep bir elden size yardıma hazır.

IELTS

2024 IELTS Kursu Fiyatları

Ortalama IELTS Kursu Fiyatları IELTS kursu fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında, kursun süresi, eğitmen kalitesi, kursun konumu ve öğrenci sayısı bulunur.

Genel İngilizce

2024 İngilizce Kursu Fiyatları Karşılaştırması

Yabancı dil kurslarının fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Örneğin, dil kursunun ne kadar uzun süreceği, dil kursunun hangi yabancı dil için verileceği, eğitimin hangi seviyedeki

Almanca

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kalktı Mı?

Bu sınav, Almanya’da yaşayan yabancı bir kişinin, Almanya vatandaşı olan eşi/sevgilisi/partneri ile birlikte yaşaması için gerekli olan vize için yapılır. Aile birleşimi sınavı, Almanca dil

sizi arayalim